Държавният секретар на САЩ Джон Кери обвини Великобритания, че е възпрепятствала плана на САЩ за военна намеса в Сирия. Според него британският парламент е попречил на президента Барак Обама да начертае своята „червена линия".
Американският президент заяви, че ще бомбардира сирийския режим, ако използва химическо оръжие, но той не спази обещанието си, когато през 2013 година силите на Башар ал-Асад атакъваха Дамаск със зарин. Това, че Обама не започна бомбардировки в Сирия тогава, се приема за най-голямото петно върху управлението му.
Като причина за ненамесата Кери директно посочи факта, че британският парламент гласува срещу въздушни удари в Сирия.
В необичайно искрено обяснение Кери си припомни как е изнасял брифинг пред Конгреса и конгресмените са очаквали Обама да поиска от тях разрешение, преди да започне въздушни удари. Междувременно Обама вече бил взел своето решение, но се запитал дали е нужно да получава разрешение от Конгреса след британското гласуване. Решава да се изправи пред Конгреса, защото след това остро нарушение на международното право в Сирия, Обама вярва, че лесно би получил одобрение за въздушни удари.
В същото време при пресконференция в Лондон, той бива запитан дали Асад може да направи нещо, за да избегне бомбардировки. Той отговаря, че сирийският президент може да се съгласи да премахне химическите си оръжия. В рамките на час и половина Кери получава обаждане от руския си колега Сергей Лавров, който предлага да си сътрудничат за постигането на такъв резултат.
Според Кери обаче това е довело до по-добър изход, защото бомбардировка не би гарантирала премахване на химическите оръжия. Самият Обама признава, че при въздушни удари „ние можеше да нанесем известни поражения на Асад, но не бихме могли чрез въздушен удар, да елиминираме самите въздушни оръжия".