Американците излизат на решителен вот за Междинните избори

В САЩ гласуват на т.нар. Междинни избори две години след президентския вот, който вкара Доналд Тръмп в Белия дом. Американците днес гласуват за изцяло нов състав на Долната камара на Конгреса -(общо 435 члена), за една трета от общо 100 сенатори, за губернатори на 36 щата и три територии, както и за няколко хиляди членове на щатски законодателни събрания.

В момента републиканците контролират и двете камари на Конгреса, като мнозинството им в Сената е по-крехко. Проучванията до момента са по-скоро склонни да дадат победа на Демократите, които да поемат контрола върху Конгреса.

Към момента републиканците имат контрол върху Камарата на представителите, където преднината им е с 236 конгресмени срещу 193 за демократите и 6 вакантни места. За да наклонят везните в своя посока, демократите ще трябва да се преборят за 23 допълнителни места, което според социологическите проучвания е възможно, макар мнозинството от експертите да показва, че нещата около изборите да са на кантар.

На практика има около 30 битки за конгресменски постове, които са особено оспорвани и именно там ще се реши контролът върху Камарата на представителите.

Макар в Сената преднината на републиканците да е далеч по-крехка (51 републикански сенатори срещу 49 демократи), там почти сигурно те ще я задържат. От общо 100 сенаторски места (по двама от щат) днес ще бъдат избрани нови 35. По традиция на всеки две години се сменя по 1/3 от състава на Сената като мандатът е 6 години.

От тези 35 сенаторски места, които ще бъдат гласувани на изборите, 26 са на демократи и само 9 на републиканците. Това прави битката за демократите далеч по-тежка там и засега повечето експерти дават предимство на републиканците, които дори могат да увеличат предимството си в Сената с няколко места.

Паралелно с това на много места в САЩ ще се гласува за местни управи, шерифи, местни съдилища и т.н.

Важността на вота за Конгреса в случая е сериозна, тъй като там пада сериозна отговорност. При успех за републиканците ще се счупи неписаната традиция, че две години след президентските избори партиятата, която е спечелила Белия дом, губи на Междинните. Подобно нещо би дало много повече сила на Доналд Тръмп да извършва зададените в плана си реформи и различни забрани, подобно на предвижданите от него закони за миграцията, които биха получили доста по-лек път за прокарване от законодателните органи.

И напротив - победа за демократите би означавала да бъдат блокирани много инициативи на Тръмп, да се задействат разследващите комисии за руската намеса в изборите за президнет, както и редица други ключови комисии и комитети, занимаващи се с реформите, бюджета, данъчните промени, разузнаването и т.н.

Иначе казано - загубата на контрола върху Камарата на представителите от републиканците би означавала затягане на контрола върху управлението на президента и да му създаде множество пречки - от това да го принуди да си покаже в крайна сметка данъчната декларация до по-строг надзор върху всяко едно по-голямо негово решение.

Все още остава малко вероятно демократите да прокарат процедура по импийчмънт на президента Тръмп, но при контрол над Камарата на представителите определено ще могат да играят с този ход и да го използват за оказване на натиск.

Битката за Междинните избори също така е и ключов момент в борбата за следващите избори за президент.

#1 e-mil 06.11.2018 в 09:02:44

"... гласуват за изцяло нов състав на Долната камара на Конгреса... По традиция на всеки две години се сменя по 1/3 от състава на Сената..." Откъде ги преписвате тия глупости? Няма как да е изцяло нов състав, нито да се сменя 1/3 от него. Избират се нови или се преизбират стари конгресмени и сенатори. Някои хора стоят десетилетия на тази работа - Джон Дингъл изкара почти 60 години непрекъснато в Конгреса. И вие самите сте писали за такива - как може Майк Пенс да е бил 12 години конгресмен, щом изцяло се сменя съставът? https://www.webcafe.bg/newscafe/svyat/id_1056378940_Vtoriyat_chovek_sled_Tramp

Новините

Най-четените