Шефът на ФБР разсърди Полша заради Холокоста

Полша, особено чувствителна на тема „Втората световна война", реагира остро на коментар за Холокоста на директора на ФБР Джеймс Коми. Той написа в статия във в. Washington Post, че нацистките убийци са имали съучастници - поляци, както и от други държави за предаването на евреи.

„В тяхното съзнание убийците и техните съучастници от Германия, Полша, Унгария и много други места не са сторили нищо лошо. Те са убедили себе си, че стореното е било правилно, че те са били длъжни да направят това", пише шефът на американското разузнаване.

Цитатът отекна гръмогласно в полските медии, предизвикайки обществени критики, а американският посланик Стивън Мъл във Варшава бе привикан да дава обяснения.

Президентът Бронислав Коромовски даде специално изявление, с което припомни, че поляците не са агресори, а жертви във Втората световна война. Според него изказванията на шефа на ФБР са обида към всички поляци, които са спасявали евреи от концлагерите.

Коментарът на Вашингтон е, че изказванията на Коми са „неприемливи", както и че фалшифицират историята. „Внушенията, че Полша или друга страна, различна от нацистка Германия, е отговорна за Холокоста, са грешни, опасни и обидни. Това не е нашата официална позиция", коментира Стивън Мъл.

През годините полската външна политика се гради около трагичните събития във Втората световна война. Шест милиона полски граждани загиват в концентрационните лагери между 1939 г. и 1944 г. - половината от тях са евреи, а след това идва и терорът на Червената армия, чийто най-голям символ е клането в Катинската гора, когато са убити 22 000 военнопленници, както и духовният елит на Полша.

На 15 април 10-хилядно шествие отбеляза 70-годишнината от откриването на лагера „Аушвиц" в градчето Освиенцим, най-големият концентрационен лагер на нацистите в Полша. На събитието не бе поканен руският президент Владимир Путин след скандал за националността на войниците от Червената армия, освободили затворниците.

Преди това полският министър на външните работи Гжегож Схетина заяви, че това са били украинци, а не руснаци. Руското външно министерство реагира бързо, порицавайки антируската истерия във Варшава и призовавайки за спиране на подигравките с историята, а първият дипломат на Кремъл Сергей Лавров определи думите на Схетина като „цинизъм".

Новините

Най-четените