Комисията по разследването за импийчмънт на президента на САЩ Доналд Тръмп е на мнение, че налице са доказателства, които да изискват сваляне на държавния глава от поста.
В доклад на законотворци от Конгреса се посочва, че Тръмп е поставил личните си политически интереси "пред националните интереси на Съединените щати". Направил го е, като се е опитал да "измоли чужда намеса" от Украйна - помощ в опита му да бъде преизбран за втори мандат през 2020 г.
Самият Тръмп отрича вина по случая с Украйна и вече определи разследването като "лов на вещици". Преди публикуването на доклада, президентът - републиканец - обвини воденото от демократите разследване в това, че е "много непатриотично".
Прессекретарят на Белия дом Стефани Гришъм излезе с позиция, че демократите са се провалили в това да представят доказателства за каквото и да е нарушение, а в доклада няма друго, освен "тяхното недоволство".
В 300-страничния доклад има и нови детайли по случая. Сред тях са данни за това какви разговори е водил адвокатът на Тръмп - Руди Джулиани, с Белия дом. През април той неколкократно е разговарял с бюджетната агенция, която всъщност е спряла одобрената от Конгреса американска военна помощ за Украйна.
Обвинението срещу Тръмп е, че е използвал тази военна помощ, за да се опита да убеди украинския президент Владимир Зеленский да започне разследване срещу Джо Байдън - вероятен кандидат за президент от демократите.
Докладът по случая сега ще бъде пренасочен към правната комисия на Конгреса, която ще обмисли повдигането на формални обвинения за импийчмънт на Тръмп.
Ако Камарата на представителите гласува в подкрепа на импийчмънта, следващата стъпка е гласуване в Сената, където за да бъде отстранен от поста Тръмп са нужни 2/3 от гласовете. Това обаче едва ли ще се случи, тъй като неговата партия има мнозинство в сената.