Българите са най-нещастните граждани в Европейския съюз, сочи годишният индекс на щастието в ЕС на Евростат.
Субективното усещане за удовлетвореност от живота в България е най-ниско в Евросъюза. Предпоследни в класацията са германците - въпреки далеч по-високия стандарт на живот в страната.
На първо място в индекса е Австрия. Висока субективна оценка за усещането си за щастие имат и във Финландия, Полша и Румъния, които делят второто място.
Ежегодното проучване на Евростат сравнява индикатори за качество на живот и включва и анкети, в които граждани на съответните страни оценяват удовлетвореността си от живота по скала от 0 до 10, като 10 е най-високата оценка. Сред въпросите, на които респондентите отговарят, е до каква степен са оптимисти или песимисти за бъдещето.
Според тази скала България е единствената страна в ЕС със средна оценка за щастие от под 6 пункта - 5,6. Предпоследната Германия е с 6,5, а лидерът Австрия - с 7,9. Средната оценка за ЕС е 7,1.
На дъното редом с България и Германия е и Гърция - 6,7.
В доклада на Евростат се изтъква разминаването между икономическото състояние на отделни страни и индекса им на щастие - Румъния и Полша са с относително ниска покупателна способност, но хората там декларират високо усещане за удовлетвореност.
Като цяло хората в северните и западните региони на блока са склонни да бъдат по-удовлетворени от живота си, сочат данните.
Според Евростат изследването цели за отрази тенденциите в субективното усещане за удовлетвореност. Оттам допълват, че общата оценка от 7,1 на европейците показва, че те са доста удовлетворени от живота си като цяло.
Фактори като ниво на образование, семейство и финансова стабилност имат по-сериозно значение за удовлетвореността на живота за анкетираните, отколкото богатството само по себе си, допълват от статистическата агенция.