Лидерите на страните от Европейския съюз (ЕС) подкрепят критериите, с които ще се оторизира износа на произведени в страни от съюза ваксини. Целта е да се подсигури, че ще има доставки на важните препарати за хората в блока.
Това стана ясно след първият ден на виртуалната им среща, в която участие взе и президентът на САЩ Джо Байдън.
Премиерът на Нидерландия Марк Руте коментира, че с колегите му намират новите ограничения за износ на ваксини за "приемливи", макар да допълни, че се надява те никога да не бъдат използвани.
Председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен потвърди, че от 1 декември 2020 г. досега от ЕС е имало износ на 77 милиона дози, които са достигнали до 33 други държави. Като част от програмата COVAX е имало доставки и за бедни страни по света.
Фон дер Лайен призова фармацевтичните компании, които произвеждат препаратите, да спазят сключените договори.
"Искаме да е сигурно, че Европейският съюз ще получи своя справедлив дял от ваксините, защото трябва да можем да обясним на гражданите си, че ако компаниите изнасят ваксини, то е защото напълно са уважили поетите си ангажименти и това не застрашава доставките в ЕС", коментира тя, цитирана от EuroNews.
До момента само 4,1% от европейците са получили по две дози от ваксина срещу коронавирус. По думите на председателя на ЕК ако компаниите бяха спазили своите ангажименти, всичко е щяло да се случва по-бързо.
Според фон дер Лайен до края на лятото на 2021 г. могат да са ваксинирани 70% от европейците на зряла възраст.
"Ключовото, около което всички се обединихме и сме единодушни - че разпространението на ваксините трябва да бъде разпределено по начин, който да помогне на всички държави-членки", коментира българският премиер Бойко Борисов след срещата.
Той съобщи, че в Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) са били предоставени документи за руската ваксина "Спутник-V", но тепърва предстои нейното одобрение за ползване на територията на съюза и това ще стане най-рано през юли.
Що се отнася до позициите на другите държавни лидери, германският канцлер Ангела Меркел коментира, че ЕС трябва да се погрижи за доставките на собствените си граждани, като подчерта, че Европа не иска да се стига до срив в международните вериги за доставки.
Френският президент Еманюел Макрон също подкрепи по-строгото контролиране на износа на ваксини от ЕС спрямо онези фармацевтични компании, които не изпълняват сключените договори.