Предполагаема руска атака е предизвикала заглушаване на GPS навигационната система на летище Пловдив.
Това е принудило самолета на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да се приземи на аеропорта с помощта на карти, а не чрез електронна система за навигация, съобщава The Financial Times, позовавайки се на три източника.
Прекъсването на GPS сигнала е свързано със заглушаване - практика, която пречи или изкривява сателитната навигация.
Съобщава се, че пилотът на самолета е кръжал над летището в продължение на един час, след което е взел решение да приземи машината ръчно, използвайки аналогови карти.
Според източниците на FT случаят се разглежда като руска хакерска атака.
Българската дирекция "Управление на въздушното движение" е потвърдила инцидента пред Financial Times, но засега все още няма коментар от страна на Русия или Европейската комисия.
••• Вижте тук повече за посещението ѝ у нас:
Припомняме, че Фон дер Лайен пристигна на визита у нас в неделя.
Тя кацна в Пловдив и оттам се отправи към Сопот, където с премиера Росен Желязков инспектираха "Вазовски машиностроителни заводи" ЕАД.
Още тогава стана ясно, че има известно забавяне в полета, но то беше оправдано с "лоши метеорологични условия".
За днес е планирано тя да бъде в Румъния в рамките на обиколката ѝ в страни членки на ЕС на Източния фланг на НАТО.