Европейската комисия (ЕК) смята, че направените до момента промени в съдебната система на Полша са недостатъчни, за да се позволи изплащането на милиардите евро помощ за коронавирус от фондовете на Европейския съюз (ЕС).
Това коментира в петък вечер председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен по повод новия закон за дисциплинарната система на съдиите в Полша, който все още се анализира от европейските институции.
"Вече мога да кажа, че този нов закон не гарантира, че съдиите могат да поставят под въпрос статута на друг съдия, без да рискуват дисциплинарни производства", обяснява тя.
По думите ѝ именно този въпрос трябваше да бъде изяснен, преди ЕК да пусне свободно първото плащане на средствата по Плана за устойчивост и развитие към Полша.
От месеци насам Брюксел спира отпускането на милиарди евро целева помощ за справяне с ефектите на коронавируса към Полша, като причината за това са явни пропуски в полската съдебна система.
През юни обаче ЕК и полското правителство постигнаха договорка относно условията за изплащане на до 35 милиарда евро. Едно от условията по това споразумение беше да бъде разпусната спорната дисциплинарна камара за съдии, която според Брюксел вкарва съдиите в състояние на зависимост, при което може да им бъде оказван натиск.
Камарата на Върховния съд, създадена през 2018 г., беше в центъра на съдебните реформи, преследвани от националистическото консервативно правителство на партията "Право и справедливост" (PiS).
Органът има властта да наказва и уволнява всеки съдия на база не особено ясни критерии.
Но миналия юли Съдът на ЕС постанови, че съдебната дисциплинарна система на Полша е в нарушение на правото на ЕС. Критиците казаха, че това подкопава независимостта на съдебната система и отваря вратата за политическа намеса.
Фон дер Лайен е в Чехия, където в петък съвместно заседание на чешкото правителство и Европейската комисия стартира председателството на страната на Съвета на Европейския съюз.