Една от най-обещаващите потенциални ваксини срещу коронавирус - тази, която разработват Оксфорд и гигантът AstraZeneca - за момента е "на пауза".
Това съобщава "Би Би Си", като уточнява, че третата фаза на изпитанията на препарата временно е прекратена.
Причината е, че един от доброволците се е разболял, без да се уточнява точната му диагноза.
От AstraZeneca са категорични, че това е рутинна процедура и че се случва често при изпитания на нови ваксини.
Говорител на Оксфордския университет уточнява, че в масовите изпитания, които се провеждат в трети етап, случайната заболеваемост не е изключена, но трябва да бъде анализирана много внимателно.
И от фармацевтичната компания, и от Оксфорд подчертават, че няма да рискуват здравето на нито един доброволец в името на по-бързо извеждане на ваксината на световния пазар. По тази причина екипите им предпочитат временно да паузират изследванията, докато изяснят здравния статут на пациента.
Важно е да се отбележи, че препаратът вече премина успешно първата и втората фаза на изпитания.
В трета фаза той трябва да бъде тестван на общо 30 хил. пациенти в различна възраст и с различен здравен статус.
Ваксината ще се изпробва едновременно във Великобритания, САЩ, Бразилия и Южна Африка. Критично важният трети етап на изпитания понякога трае с години, но в момента специалистите се опитват да съкратят този срок сериозно.
Междувременно няколко държави вече са поръчали дози от ваксината на Оксфорд. Лондон вече направи поръчка за 30 млн. дози, които да бъдат доставени на Острова до края на тази година. В Индия също започва производството на над 70 млн. дози, които да влязат в употреба, веднага след като ваксината се докаже като ефикасна и безопасна.
Пред "Би Би Си" служител на Оксфорд, който предпочита да остане анонимен, определя спирането на тестовете като "прекалена предпазливост".
Той потвърждава мнението на редица инфекционисти и имунолози, според които ваксината е най-ефикасният начин пандемията от коронавирус да бъде поставена под контрол.
Ваксината на Оксфорд и AstraZeneca е сред най-обещаващите и надеждите са тя да докаже своето действие до края на тази година, а първите ваксинации да започнат в първите месеци на 2021 г.