Този сайт използва „бисквитки“ (cookies). Разглеждайки съдържанието на сайта, Вие се съгласявате с използването на „бисквитки“. Повече информация тук.

Разбрах

Киър Стармър подаде оставка като премиер на Великобритания

След успеха на Анди Бърнам и влизането му в парламента Снимка: БГНЕС
След успеха на Анди Бърнам и влизането му в парламента

Киър Стармър обяви, че подава оставка като министър-председател на Великобритания и лидер на Лейбъристката партия.

В изявление пред резиденцията на премиера на "Даунинг стрийт" 10 той заяви, че е взел решението, след като е приел позицията на партията относно това кой трябва да я поведе към следващите парламентарни избори.

"Чух отговора на моята партия на този въпрос и го приемам с достойнство", каза Стармър.

Той съобщи, че вече е информирал крал Чарлз III за намерението си да се оттегли и е поискал от Националния изпълнителен комитет на Лейбъристката партия да стартира процедура по избор на нов лидер.

Номинациите ще започнат на 9 юли, а процесът трябва да приключи преди лятната парламентарна ваканция, така че новият лидер да поеме поста преди завръщането на парламента през септември.

Дотогава Стармър ще остане начело на правителството, като той обеща да осигури плавно предаване на властта.

"Ще направя всичко възможно, за да осигуря подреден преход и ще дам пълната си подкрепа на своя наследник", заяви той.

До оставката на британския премиер се стигна след натрупано с месеци напрежение в партията и обвинения с несправяне, което ескалира след поредицата от лоши резултати на местните избори във Великобритания.

След вота над 100 депутати от Лейбъристката партия (около една четвърт от парламентарната група) поискаха неговото оттегляне.

На практика обаче решаващият удар срещу Стармър дойде след победата на частичните избори за депутат избирателния район Мейкърфийлд, които бяха спечелени в петък от вече бившия кмет на Манчестър Анди Бърнам.

Това му осигури депутатско място и възможност официално да оспори лидерския пост. Именно той е сочен сега и за фаворит за нов лидер на Лейбъристите и следващ премиер.

Според информации в британските медии той планира сериозни промени в кабинета, включително освобождаването на финансовия министър Рейчъл Рийвс.

Междувременно в речта за напускането си Стармър направи равносметка на управлението си и на пътя, който изведе Лейбъристката партия до властта през юли 2024 г.

По думите му той е наследил партия, която е била "политически, финансово и морално банкрутирала", но е успял да възстанови доверието към нея, включително по въпросите на икономиката, отбраната и националната сигурност.

"Отново и отново ми казваха, че партията е приключила. Но аз доказах, че тези хора грешат", заяви Стармър.

Той подчерта, че всички решения по време на мандата му са били продиктувани от желанието да поставя "на първо място страната, която обича".

Киър Стармър и съпругата му Виктория Снимка: БГНЕС
Киър Стармър и съпругата му Виктория

В края на изявлението британският премиер благодари на съпругата си Виктория, която определи като своя "опора", както и на децата си.

"След като напускам най-важната работа в страната, ще отделя повече време на най-важната работа от всички - да бъда най-добрият съпруг и баща, който мога да бъда", каза Стармър.

Той благодари още на своите съратници, на служителите на "Даунинг стрийт" и на британската държавна администрация за подкрепата през последните години.

След края на изявлението Стармър прегърна съпругата си и се върна в резиденцията на британския премиер.

Добави ни в предпочитани източници в Google

Седмичен бюлетин

Задоволи любопитството си по най-удобния начин — най-интересните статии директно в пощата ти.

Без спам. Можеш да се отпишеш по всяко време.

Най-четените