Докато по света някои протестират срещу 5G технологията, Китай успешно изпрати в космоса първия в света сателит 6G - Star Era-12, за да тества технологията, съобщава BBC.
За изстрелването от космодрума Тайюан в провинция Шанси е използвана ракета носител Long March 6. Заедно със сателита в орбита са пратени още 12 спътника. Целта е да бъде изпитана високоскоростната технология, която трябва да бъде един от основните елементи на комуникациите от шесто поколение.
Останалите сателити носят технология, която ще бъде използвана за мониторинг на бедствия и предотвратяване на горски пожари.
Докато макар в САЩ и Западна Европа да има конфликти около китайското оборудване за трафик на данни пето поколение заради евентуалното влияние, което Китай би придобил покрай тях, Пекин вече разреши научните изследвания в областта на проучването и развитието на 6G мрежи.
Според професор Сю Янгшен от Университета за електронни науки и технологии 70-килограмовият сателит ще се превърне в "първата техническа проверка на терахерцовата комуникация", тествана в космическа обстановка.
Смята се, че терахерцовата комуникация, която е една от ключовите технологии в развитието на мрежи от шесто поколение, има предимство пред други алтернативи, включително висока скорост на предаване и "важни перспективи за приложение в областта на наземната и космическа комуникация".
6G мрежите се очаква да са 10 пъти по-бързи от мрежите от пето поколение.
През май China Unicom и националният производител на телекомуникационно оборудване ZTE се споразумяха за съвместно проучване и развитие на 6G мрежата, като прогнозират, че технологичната ера от следващо поколение ще започне през 2030 г.