Косово и Сърбия са постигнали споразумение за прекратяване на продължилия близо 2 години спор за регистрационните номера на автомобилите в Северно Косово. Това съобщи върховният представител на Европейския съюз (ЕС) за външната политика и сигурността Жозеп Борел.
Напрежението между Косово и Сърбия ескалира от близо две години с опасения за възможно разпалване на етническо насилие.
Тази седмица властите в Прищина трябваше да започнат да налагат глоби на около 10 хиляди сръбски шофьори, които продължават да използват издадени в Сърбия регистрационни номера на автомобили.
Предишният опит за договаряне между премиера на Косово Албин Курти и сръбския президент Александър Вучич в понеделник се провали. В крайна сметка обаче е постигнато споразумение.
"Двете страни се договориха за мерки да се избегне по-нататъшна ескалация и да се съсредоточат на предложението ни за нормализиране на отношенията. Сърбия ще спре да издава регистрационни табели с наименованията на градовете в Косово, а Косово ще спре по-нататъшните действия, свързани с пререгистрацията на превозни средства", написа Борел в Twitter.
През следващите няколко дни той ще покани страните, за да обсъдят следващите стъпки. Според него целта е и да се представят резултати до следващата среща на Специалната група за нормализация с Косово и следващото обновяване на информацията по Глава 35 ("Разни").
Това означава, че ЕС изразява готовност да обвърже успеха на сделката с напредък в евроинтеграцията на двете държави.
Неотдавна косовското правителство отложи налагането на планираните глоби за използването на незаконни сръбски регистрационни табели. Почти всички етнически сърби в компактния сръбски селищен район в Северно Косово използват регистрационни табели от 1999 г., въпреки че те не са валидни от 1 ноември.
По онова време регионът все още принадлежеше на Сърбия. В отказа си да ги сменят етническите сърби са подкрепяни от сръбското правителство, което не признава независимостта на Косово, съществуваща от 2008 г. насам. Някои държави от ЕС, като Испания и Гърция, също не смятат Косово за независима държава.