Швеция и Финландия са постигнали договорка с Турция за сваляне на ветото за влизането им в НАТО, съобщават световните агенции.
Трите страни организираха специална среща помежду си в рамките на общата среща на върха на лидерите на НАТО в Мадрид. На тристранната среща е бил подписан меморандум за взаимно сътрудничество в областта на сигурността.
На срещата присъства и генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг в ролята на медиатор за намиране на решение, което да отвори пътя за двете северни държави към членство в НАТО.
"За мен е удоволствие да съобщя, че Турция, Финландия и Швеция постигнаха споразумение, което отваря пътя за кандидатурите на северноевропейските страни за НАТО", каза след разговорите генералният секретар, който е и бивш премиер на Норвегия.
Той изтъкна, че официалното решение за присъединяването на двете страни ще бъде взето в сряда на срещата на държавните и правителствените ръководители.
Решението на Турция да вдигне ветото на Швеция и Финландия за членство в НАТО е изненадващо, след като дори в понеделник, преди заминаването си за Мадрид, Ердоган настоя, че проблемите с Финландия и Швеция остават и няма да има споразумение преди форума.
И Финландия, и Швеция вече отговарят на много от изискванията за членство в НАТО. Някои от изискванията включват функционираща демократична политическа система, желание за осигуряване на икономическа прозрачност и способност за военен принос в мисиите на НАТО, обобщават от CNBC.
Двете северни страни обявиха амбициите си да се присъединят към НАТО през май след десетилетия на запазване на твърд неутралитет във военно отношение. Въпреки това напрежението около руската инвазия в Украйна подтикна голям процент от жителите и на двете държави да подкрепят потенциалното им влизане в алианса.
Президентът на САЩ Джо Байдън посрещна новината с положителна нагласа и коментира, че те ще направят НАТО по-силен.