"България постигна видим напредък по критериите за присъединяване към Шенгенското пространство. И Нидерландия трябва да отчете това." Това коментира нидерландският премиер Марк Рюте по време на срещата на върха на ЕС в Брюксел.
По думите му решението на правителството е било справедливо, тъй като алтернативата да се продължи с блокирането би била глупаво упорство.
"Тъй като вече установихме, че България е осъществила реформи в областта на върховенството на закона по устойчив начин, смятаме, че отговаря на изискванията и може да се присъедини към Шенгенското пространство", става ясно от мотивите за вдигане на ветото.
Според външния министър на страната Ерик ван дер Бург България все пак "трябва да продължи да работи за силни външни граници.
Шенгенското пространство сега се състои от 27 европейски държави, в рамките на които е възможно да се пътува без граничен контрол.
Сега, след като Нидерландия промени мнението си, всички погледи са насочени към Австрия, която все още блокира влизането на България и Румъния в Шенген.
Унгария също може да се присъедини към блокирането на страната ни, тъй като Будапеща има проблем с таксите, които нашето правителство налага над транзита на руски газ по газопровода "Турски поток".
"Дадохме на българите да разберат, че ако запазят (таксата) за дълго, ако застрашават безопасността на енергийните доставки за Унгария за дълго, тогава ще наложим вето на влизането им в Шенген", заяви по-рано днес унгарският външен министър Петер Сиярто, цитиран от Ройтерс.