Партията на френския президент Еманюел Макрон губи пълното си мнозинство в Националната асамблея на страната, съобщават световните агенции.
Според данните от 97% преброени бюлетини центристкият алианс "Заедно!" около президента печели 38,6% от гласовете на втория тур на изборите, което му осигуриява 245 места във френския парламент.
За абсолютно мнозинство във френския парламент са необходими 289 места.
"Тази ситуация представлява риск за нашата страна, предвид предизвикателствата, пред които трябва да се изправим", заяви в телевизионно обръщение премиерът Елизабет Борн, като обеща, че ще работи от утре, за да се изгради работещо мнозинство.
Втора остава лявата коалиция около Жан-Люк Меланшон "Нов екологичен и социален народен съюз" (NUPES), която се очаква да спечели между 131 депутатски места, като тя ще бъде основната опозиционна фракция в следващия парламент. За лявата коалиция са гласували 31,6%.
На трето място се класира "Национален сбор" на Марин льо Пен с 17,3% от гласовете, като за крайнодясната лидерка обаче това е историческа победа, след като формацията ѝ печели 89 места в парламента.
За сравнение в сегашния състав на Националната асамблея Льо Пен разполага с 8 депутати.
Като четвърта политическа сила се нарежда дяснолибералната "Републиканци", която се очаква да вземе 61 места в парламента с общо 7% от вота.
Кандидати на други партии заемат общо 51 места в Националната асамблея.
Тези резултати поставят президента Еманюел Макрон в крайно сложна ситуация, тъй като през следващите пет години на мандата си той ще трябва да търси съюзници в Националната асамблея за всеки законопроект, който предлага.
Франция не е свикнала да има подобни компромисни резултати в парламентарното си управление, като най-често новоизбраният президент печели и абсолютно мнозинство в парламента. Това е най-малкото относително мнозинство в историята на Петата република, основана през 1958 г.
Резултатите поставят под въпрос възможността на Макрон да управлява ефективно и да прокара своята политическа програма, особено реформата на пенсионната система.
Макар Макрон да трябва да се научи да лавира между останалите политически партии във френския парламент, ударът за него не беше чак толкова тежък, колкото можеше да бъде. Неговият основен опонент - левият Жан-Люк Меланшон не успя да постигне необходимата му победа, която да го постави на премиерския пост.
Избирателната активност бе още по-ниска, отколкото на първия тур на 12 юни, спадайки до около 46 процента - второто си най-ниско равнище в историята. Тя все пак надмина историческото "дъно" от над 42 процента, регистрирано през 2017 г.