Меси разплака идола си, постави нов рекорд и отсече: Започваме Световното наново! Снимка: Getty Images

Лионел Меси съживи Аржентина и възвърна шансовете на отбора за нещо голямо на Световното първенство.

"Гаучосите" бяха притиснати до стената след шокиращата загуба от Саудитска Арабия на старта и си пролича колко са нервни във втория си мач от турнира срещу Мексико.

През първата част играчите на Лионел Скалони разочароваха, но след почивката геният на Меси се прояви и той реши мача - първо с фамозен откриващ гол, а после и с асистенция за Енцо Фернандес.

Попадението на суперзвездата предизвика тотална еуфория на скамейката на неговия тим и там даже се забелязаха сълзи от радост. Най-развълнуван беше помощник-треньорът на Аржентина Пабло Аймар - забележителен футболист от близкото минало и любимец на Меси от детството.

Известно време двамата бяха и съотборници в националния отбор. След феноменалното изпълнение на Лео в 64-тата минута, Аймар закри лицето си с ръце и се разплака, а Скалони опита да го успокои.

След гола на успокоението, вкаран от Фернандес, самият Скалони също беше пред плач, тъй като беше поставен под огромно напрежение в последните дни - когато Аржентина се оказа пред срамно отпадане в групите, въпреки мечтите за световна титла.

Меси очаквано си тръгна с трофей от стадиона, тъй като беше избран за играч на мача в анкетата на ФИФА. Той не пропусна да постави и поредния си рекорд, като стана най-възрастният футболист на световни финали, който записва гол и асистенция в един и същ мач.

Любопитното е, че капитанът на Аржентина държи рекорда и за най-млад футболист със същото постижение.

Преди 16 години на Мондиал 2006 той вкара и асистира срещу Сърбия и Черна гора, а тогава беше на 18 години и 357 дни.

В предстоящия мач на отбора срещу Полша пък, Меси ще задмине Диего Марадона по срещи за Аржентина на световни първенства (в момента двамата имат по 21).

Попаденията на Лео на Мондиали вече са 8, с което той изравни Марадона и големия си конкурент Кристиано Роналдо. Общо головете му за Аржентина са 93, което му отрежда трето място сред най-резултатните играчи за своите национални отбори.

Роналдо все още е доста пред него със своите 118 гола за Португалия.

За бъдещите съперници на Аржентина по-важното е, че Меси не спира да бележи за националния отбор и се намира в серия от 6 поредни мача с попадения за "гаучосите".

Трите точки срещу Мексико дават отлични шансове на отбора да продължи във фазата на елиминациите, но все пак предстои решаващ мач от група "C" срещу Полша в сряда от 21:00 часа.

Поляците водят в групата с 4 т. пред Аржентина  и Саудитска Арабия с по 3 и Мексико с 1.

"Не можем да се предадем сега. Пред нас остават само финали и нямаме право на грешки. Бяхме наясно след загубата от Саудитска Арабия, че хората ще реагират по този начин, но мисля, че дадохме добър отговор. В този тим сме заедно от дълго време насам", заяви Меси след победата.

"Поражението в първия мач ни струваше много. Тогава ставаше дума за две изолирани ситуации, от които получихме попадения. Днес бяхме наясно, че трябва задължително да спечелим. Знаехме, че за нас Световното първенство започва наново и съответно трябваше да си свършим работата".

"Беше ни трудно, защото Мексико играе силно. През първото полувреме беше доста тежко, но след почивката се успокоихме и отново бяхме себе си", допълни звездата.