Наследникът на Роналдо заби хеттрик, Португалия си уреди среща с палача на Испания Снимка: Getty Images

Португалия е последният четвъртфиналист на Мондиал 2022. Тимът на Фернандо Сантош смаза Швейцария с 6:1 и си осигури сблъсък с Мароко, който по-рано днес поднесе голямата изненада на тази фаза, отстранявайки Испания след изпълнение на дузпи.

Кристиано Роналдо започна мача на пейката, а соченият за негов наследник - Гонсало Рамос, наниза хеттрик, като това бяха и първите му три гола с националната фланелка. 21-годишният нападател на Бенфика, който записа първия си мач като титуляр за "мореплавателите", започна с головете още в 17-ата минута, когато изстреля истинска бомба в близкия ъгъл на Ян Зомер, забивайки топката под гредата.

Швейцарците отговориха с опасен удар от дистанция на ветерана Джердан Шакири, но той мина на сантиметри покрай вратата. В 33-ата минута Пепе направи резултата 2:0 в полза на "мореплавателите", засичайки с глава центриране на Бруно Фернандеш от корнер.

Малко преди почивката Рамос можеше да вкара втори гол, но хубав негов удар по диагонала бе спасен от Зомер. Но младият нападател все още не бе казал тежката си дума.

В 51-вата Рамос се промъкна и отново стреля от малък ъгъл, като този път прокара топката между краката на Зомер - 3:0. Секунди по-късно Рафаел Герейро завърши прекрасна многоходова акция с мощен удар под гредата, но в 58-ата Швейцария върна един гол. Мануел Аканджи се разписа доста щастливо. След центриране от корнер Рамос отклони топката на първа греда, тя прехвърли всички в наказателното поле и кацна върху коляното на Аканджи на задна греда, който я добута на оголената мрежа.

Рамос оформи хеттрика си в 67-ата минута. Жоао Феликс изведе добре нападателя на Бенфика, който технично прехвърли излезлия напред Зомер.

След като всичко в двубоя бе ясно, Сантош все пак пусна Роналдо в игра за последните 20-ина минути. "Седмицата" успя да прати топката в мрежата на Зомер, но попадението му не бе зачетено заради засада. Така, въпреки че с гола си срещу Гана се превърна в първия футболист, разписвал се на пет световни първенства, Кристиано продължава да бъде без гол в елиминационната фаза на планетарните турнири.

Да се разпише обаче успя друга резерва - Рафаел Леао. Нападателят на Милан вкара един от головете на турнира с прекрасен фалцов удар от границата на наказателното поле, оформяйки крайното 6:1.

Това бе най-резултатният осминафинал, но в следващата фаза Португалия ще има за съперник отбора с най-добрата защита на турнира досега - Мароко, който е допуснал само един гол в Катар.