"Аватар: Пътят на водата" успя във втората си седмица по кината вече да надхвърли 1 милиард долара приходи от глобалния боксофис.
Дълго отлаганото продължение на хитовия филм на режисьора Джеймс Камерън досега е генерирал приходи от 317,1 милиона долара в Северна Америка и 712,7 милиона долара в чужбина, което доведе до глобалната му печалба до 1,025 милиарда долара.
С това той надмина "Джурасик свят: Господство" като второто най-касово заглавие за годината и се нарежда засега като третият най-печеливш филм от началото на пандемията от коронавируса досега.
Все още най-печеливш за тази година остава "Топ Гън 2", който от продажбата на билети успя да изкара 1,488 млрд. долара. За да премине границата от 1 млрд. обаче на филма с Том Круз му отне цели 31 дни, докато при "Джурасик свят: Господство" това отне повече от 4 месеца.
Само шест продукции в историята са спечелили приходи от над 1 милиард долара през първите си две седмици по кината, като единственият, който се е справил с това по-бързо от продължението на "Аватар", е "Спайдър-мен: Няма път към дома" от 2021 г. - 12 дни.
По-впечатляващото в случая е, че "Пътят на водата" успя да събере такива солидни приходи по време на една от най-тежките снежни бури, удряли САЩ през последните години.
По всичко в момента личи, че филмът на Камерън ще продължи във възходяща линия на приходите и през новата година.
Големият въпрос остава дали той ще успее да достигне поставената от режисьора цел - над 2 млрд. долара печалби. Според Камерън толкова пари от боксофиса са нужни, за да излезе новият "Аватар" на печалба.
Някои анализатори оспориха твърдението му, заявявайки, че отвъд 1,5 млрд. долара "Пътят на водата" вече ще печели пари. Въпреки това те допълват, че назованата от режисьора сума може да включва и плановете му за още два филма от поредицата.
Оригиналният "Аватар" излезе през 2009 г. и до момента остава най-касовият филм в историята със своите 2,97 милиарда долара приходи в световен мащаб.
Неговото продължение се изправя пред множество препятствия в опита си да повтори този финансов резултат - кината все още се възстановяват след глобалната пандемия, светът е изправен пред тежка финансова криза, а Китай, който се утвърждава като водещ пазар, продължава да налага локдауни заради коронавируса.