Човекът, който за дълго е единственото лице на модерното българско изкуство на Запад. Така през 1962 година Петър Увалиев нарича по BBC художника Васил Иванов (1909-1975). Още приживе той се превръща в легенда с новаторския си стил и приноса в утвърждаването на свободата на твореца в България.
Нюйоркската енциклопедия на изобразителното изкуство посочва Васил Иванов като създател на направлението "космическа графика". 110-годишнината от рождението на художника ще бъде отбелязана с мащабна изложба в Националната художествена галерия.
Ще бъдат изложени 90 негови творби, част от колекцията на Борис Бекяров. Основен акцент са работите от т. нар. "космически цикъл".
Новаторството в творчеството на Васил Иванов е неделимо от неговите духовни възгледи. Ерудит, философ и мистик, той е последовател на Петър Дънов. Занимава се с йога, астрология и хиромантия, слави се с дарбата си на ясновидец.
Живее в малка дървена барака на дъновиския квартал „Изгрев". Води затворен, изолиран, свръхконцентриран в творчеството си живот.
Първата му изложба с „космически" творби през 1964 г. е забранена директно от ЦК на БКП, като авторът е принуждаван да се отрече от търсенията си. Обвиняван е, че се е превърнал в знаме на "непристойна" група млади хора и че се занимава с прикрити под йогийски упражнения религиозни практики.
Въпреки това той успява да продължи активно да работи и да представя проиозведенията си пред ценителите по цял свят.
В експозицията, която може да бъде видяна между 14 март и 19 май 2019 г. в Националната художествена галерия, са представени очарователната със своя лиризъм ранна графика и живописта на художника - предимно природни сцени и сюжети.
Внушителна мултимедийна инсталация "разказва" живота на Васил Иванов, за връзката му с Бялото братство и идеите на Дънов.
По време на изложбата за първи път ще бъдат прожектирани у нас два авторски филма, посветени на художника. Архивни кадри от откриването на неговата самостоятелна изложба с творби от "космическия цикъл" през 1965 показват срещата на Васил Иванов с космонавта Алексей Леонов, първия човек, излязъл в открития космос. Месец след като е изпълнил тази своя мисия, Леонов посещава България. Вижда работите на Васил Иванов и възкликва: " Той е бил Там!"
Специалният изложбен дизайн и въздействащата, динамична мултимедия преоформят пространството и превръщат изложбата в неповторимо изживяване.
Борис Бекяров
Това не е първият път, в който Националната галерия показва част от колекцията на Борис Бекяров. През 2015 година бяха изложени творби и на Боян Райнов.