#SaveMarinaJoyce: Дрога, насилие, отвличане от ИДИЛ или просто реклама?

Марина Джойс е 19-годишно британска модна влогърка, чийто YouTube-канал има повече от 1 милион последователи. Симпатичната синеока тийнейджърка с платинено-руси коси и стайлинг на героиня от японско аниме публикува клиповете си със съвети за мода, грим и прически от 3 години насам.

Оттогава натрупва собствена база с фенове, които следят всяка нейна поява - не само онлайн, но и в реално време, на специално организирани партита и срещи.

Едно от последните й видеа обаче предизвика такава паника, че дори намесата на лондонската полиция не успя да успокои притеснените й последователи от цял свят.

За една нощ #SaveMarinaJoyce стана една от най-споменаваните теми в Twitter.

Причината: наблюдателните фенове на Марина са дочули как момичето прошепва "Help me" ("Помощ"), докато дефилира с розови рокли на StyleWe в клип, озаглавен "Как да се облечем за среща" и публикуван на 22 юли.

Малко след пускането на видеото започват да се появяват странни конспиративни теории за здравословното състояние на Марина.

Един от феновете й пише обстоятелствен блог-пост, в който пише: "Имам усещането, че някой принуждава Марина да снима тези клипове (най-вероятно приятелят й, но не е изключено и да е отвлечена), или прекалява с наркотиците.

Погледът й постоянно се мести към човека зад камерата, езикът на тялото й говори, че се чувства адски неудобно. Изглежда така, сякаш повтаря движенията на друг човек. Почти не може да стои изправена, трепери, а тялото й е като схванато".

Следва подробно описание на "странното" й поведение секунда по секунда. Авторът на публикацията посочва, че в кадър се забелязва как чужд човек я сочи с пръст и размахва лист хартия.

"На 0:13 мин. се чува тихо "Помощ", на 0:15 ясно се вижда нечий пръст в лявата част на екрана, който й посочва накъде да се премести. На 1:04 се забелязват видими рани по ръцете й, както и по гърба й на 1:13. Обърнете внимание на очите й на 1:08, вижте как поглежда отвъд камерата с изражение на уплах и как се усмихва след това - сякаш някой я принуждава. Всичко от 1:22 до 1:31 изглежда изключително насилствено, а ако тонколоните или слушалките ви са достатъчно силни, ще можете да чуете как някой диша на 0:53-0:57", пише още стреснатият фен.

Съобщението започва да се разпространява в социалните мрежи, като се "надгражда" от останалите й почитатели. Някои от тях подхвърлят, че момичето вероятно страда от здравословен проблем, други подозират, че работи под принудата на насилник.

Феновете преглеждат стари клипове, в които отново забелязват синини по ръцете на Марина Джойс, отпадналост и промяна в настроението й. Посочват, че в едно от видеата се виждала пушка, подпряна на стената в стаята й, а щорите на прозорците й изглеждали като решетки.

"ОК, крайно време е някой да провери какво се случва с това момиче - независимо дали я тормозят или взема наркотици, очевидно има нужда от помощ"

Най-радикалната теория на конспирацията се оказва предположението, че влогърката е отвлечена от... Ислямска държава.

Когато онлайн-истерията стига кулминацията си, полицията в Енфийлд, Северен Лондон, решава да изпрати екип до дома на момичето, за да провери какво се случва.

"Наши служители посетиха Марина Джойс от YouTube. Тя е в безопасност и е добре", пишат полицаите в профила си в Twitter, като използват хаштага #SaveMarinaJoyce, за да достигне съобщението до всички фенове.

Самата Марина Джойс уверява всички свои фенове, че всичко е наред и че няма причина да се притесняват за състоянието й. Налага се майка й Шерил да вземе участие в един от лайв-чатовете, за да обясни, че именно тя е стояла зад камерата, за да помогне на дъщеря си при заснемането на клипа.

"Събудих се една сутрин и изведнъж видях как хаштагът #SaveMarinaJoyce е навсякъде. Не мога да повярвам какво направиха хората. Помогнаха на канала ми в YouTube страшно много", казва тя пред Sun.

"Вече знам, че ако наистина съм в беда, феновете ми в YouTube ще ме спасят. Жалко, че са изгубили времето на полицаите, но си личи, че и те проявяват грижа", коментира още влогърката.

Този коментар обаче доведе до гневна ответна реакция на потребители в Twitter, които се усъмниха, че цялата кампания около Марина Джойс е била рекламен трик за генериране на трафик към YouTube-профила й.

За няколко дни клипът й е гледан над 15 милиона пъти в Youtube. А дали всичко е само нелепо стечение на обстоятелствата или добре организирана кампания за популяризиране на канала й - едва ли някога ще стане ясно.

Новините

Най-четените