Да влееш нов живот в чужда песен, да я преоткриеш по свой начин и да я превърнеш в най-големия си хит.
Това е огромна рядкост и изисква необичайно музикално майсторство, затова нищо чудно, че е дело предимно на величия.
Когато големите групи и изпълнители прибегнат до издаване на кавър версия, те обикновено не планират именно с нея да направят най-значимия си пробив в класациите.
Но днес се спираме на изключенията, и то на онези от тях, чиито успешни кавъри въобще не се нуждаят от представяне. Някои далеч са надминали по успех оригиналните версии.
Може би първото име, което идва на ум, е това на Елвис Пресли.
Краля на рокендрола има зашеметяващите 18 хита, достигали №1, но за негова най-успешна песен може да се счита Hound Dog, продала над 10 млн. копия в цял свят и оглавявала поп чартовете в Щатите в продължение на 11 седмици.
Днес Hound Dog е сред емблемите на Елвис, но първоначално е изпълнена от блус иконата Биг Мама Торнтън и си остава нейният най-значим хит.
Певицата прави своя запис през 1952 г., 4 години преди версията на Пр.
Ето още 7 бележити кавър версии, с които изпълнителите правят най-големия си пробив в класациите.
The Jimi Hendrix Experience - All Along the Watchtower
Може и да смятате песни като Purple Haze и Hey Joe за най-емблематичните в репертоара на Джими Хендрикс, но с All Along the Watchtower той стига най-високо в американските класации - до 20-о място.
Сингълът е издаден през 1968 г. и съдържа не само всичко, което прави Хендрикс велик, но и нещо повече. Причината е, че оригиналната композиция е дело на Боб Дилън и носи неговия почерк в текста и мелодията.
Парадоксално, самият Дилън издава песента два месеца по-късно от Хендрикс, макар че я записва първи.
The Animals - House of the Rising Sun
Този евъргрийн е първата песен, която свързваме с The Animals. С нея те достигат №1 в Америка и Канада през 1964 г., но всъщност композицията не е тяхна.
Става въпрос за традиционна фолклорна песен, понякога наричана Rising Sun Blues, която датира още от началото на XX век и е свирена от безброй други музиканти.
Разбира се, версията на The Animals е не само най-успешната, но има и огромна историческа стойност като първия фолк рок мегахит.
Джоан Джет - I Love Rock 'n' Roll
С този хит Джоан Джет достига върха в Америка, Австралия, Канада, Нова Зеландия и Швеция в началото на 80-те.
Това безспорно е най-прочутата песен на рок певицата (единствената, достигала №1), но далеч по-слабо познатият оригинал е дело на лондончаните от Arrows и е записан през 1975 г.
Джанис Джоплин - Me and Bobby McGee
Една от най-големите музикални икони на 60-те всъщност притежава само един хит в топ 10.
Me and Bobby McGee достига №1 през 1971, година след смъртта на изпълнителката, починала едва на 27 г. от свръхдоза хероин.
Всъщност автор на песента е големият кънтри певец Крис Кристоферсън, а тя е записана първо от друг голям талант в кънтрито, Роджър Милър.
Disturbed - The Sound of Silence
Трудно е да си представим по-голяма песен на Disturbed от Down With the Sickness, но всъщност американските метъл машини постигнаха повече през 2015-а с кавъра на The Sound of Silence на Саймън и Гарфънкъл.
Disturbed превърнаха ефирната песен, написана от Пол Саймън и издадена още средата на 60-те, в в опияняващо мощна балада с богатия диапазон на вокалиста Дейвид Дрейман.
The Sound of Silence достигна троен платинен статут в Щатите и даде на групата най-високото им място в Billboard Hot 100 - 42-ата позиция.
Bad Wolves - Zombie
Един по-скорошен пример, в който американска хеви метъл банда успява да пробие в музикалния свят с кавър на вечен хит.
Оригиналът на Cranberries не излиза от плейлистите на безброй радиостанции, но Bad Wolves успяха да го пресъздадат с достатъчно собствен почерк. Певицата на Cranberries Долорес О'Риърдън почина броени часове преди да се присъедини към Bad Wolves в студиото и да изпее вокалите в техния запис.
Кавър версията стана №1 в 11 страни и донесе на групата огромни успехи. Bad Wolves обаче направиха жест и дариха своите приходи от песента на семейството на О'Риърдън.
Джеф Бъкли - Hallelujah
Тук става въпрос за песен с множество изключително качествени версии, но разтърсващо меланхоличното изпълнение на Бъкли остава едно от най-обичаните.
Изпълнителят с трагична съдба успява да издаде само един албум, преди да почине при инцидент едва на 30 г. Hallelujah си остава големият му пробив в класациите и популяризира класиката на Ленард Коен за съвсем нова аудитория.