Младежи от големи градове с непостоянна работа са новият профил на българския длъжник, който тегли бърз кредит. Той търси бързи оборотни средства, с които да задоволи краткосрочни нужди, или често купува стоки на изплащане. Тази тенденция очерта председателят на асоциацията на колекторските фири Райна Миткова-Тодорова пред Дарик радио.
Профилът на длъжника от 2009 г. беше по-различен - семеен мъж, който, следвайки патриархалната традиция, обслужва фамилните дългове, образован, често с неголям бизнес. Този тип потребители на кредит ибяха първите засегнати от финансовата криза - хора заети в дребния и средния бизнес.
Според Райна Миткова промяната в профила на потребите на бързи кредити - от семейни мъже, обслужващи дългове към младежи на възраст 20-23 г., който искат бързи пари, веднага е сигнал, че нещата в икономиката се подобряват.
За миналата година фирмите за вземания са получили заявка за събиране на дългове в размер на 2.7 млрд. лв, като голяма част от задълженията са на физически лица.
През миналата година са се изменили и задълженията, които приоритетно се обслужват. На първо място вече потребителите плащат кабелната телевизия и интернет и чак тогава сметката си за мобилен телефон.
Тенденцията отбелязва обрат в нагласите на хората, които доскоро поставяха необходимостта от мобилната услуга на приоритетно място.
В дъното на класацията попадат услугите, които търпят забавено плащане като водата и парното, тъй като не подлежат на бързо спиране.
Практиката сочи, че хората, които спрат да плащат ипотеките си и сметките за електричество, най-често са на ръба на оцеляването. Такива са 10% от населението, според данни на асоциацията.
Най-добре обслужват кредитите си длъжниците от Бургас, Враца и Варна, а София се намира в средата на класацията.
Изследване на Института за икономическа политика показва, че сега - 43 % от хората имат задължения, за сметка на 70 на сто преди 2 години. Тенденцията сочи обаче, че 44 % от домакинствата, след като погасят разходите, не успяват да спестяват никакви средства.