ГЕРБ оттегли подкрепата си за кмета на Варна Кирил Йорданов и официално се разграничи от действията му.
Това стана на извънредна пресконференция в офиса на партията два часа преди да започне планираният многохиляден протест по улиците на града.
Решението на партия ГЕРБ, която подкрепи Кирил Йорданов за четвърти мандат кмет на Варна, бе обявено само два часа преди да започне планираният многохиляден протест по улиците на града.
Областният координатор на партията Иван Портних съобщи, че позицията е съгласувана лично с премиера в оставка Бойко Борисов и цялото ръководство на партията.
"Когато хората и обществото изпитват липса на доверие към дадена позиция или институция, е редно гласът им да бъде чут", каза Иван Портних.
Рано тази сутрин самият Кирил Йорданов е бил уведомен за решението. "Още не съм запознат с декларацията на ГЕРБ, но щом са решили, това е тяхно право. Ще свикам извънредна сесия, на която ще обявя решението си", коментира Йорданов
На въпроса дали е редно да се саморазпусне Общинският съвет, ако хората го поискат, Портних отговори: "Никой от нас не се е хванал с две ръце, било то за власт или влияние. Ако това е желанието на хората и има липса на доверие, ние няма да направим нищо различно от това, което обществото иска".
Оттеглянето на подкрепата е свързана с желанието на ГЕРБ Варна да се развива по най-добрия начин, обясни лидерът на ГЕРБ Варна.
Депутатът Димитър Атанасов изрази надежда, че Кирил Йорданов ще вземе най-правилното решение и ще постави достойнството си над всичко. "Ако не го направи, Варна вече няма да е неговата партия", коментира той.
Друг варненски депутат - Красимир Петров - призна, че на последните местни избори партията е направила грешка, издигайки Йорданов за кмет, тъй като не е имала подготвен достоен кандидат.
"Кирил Йорданов беше най-малкото зло. Доказателство, че грешката е осъзната, е смяната на областния председател на ГЕРБ Павел Димитров."
"Една от грешките на местното самоуправление е, че бавно се случват нещата. Варна има възможност да печели евросредства не по-малко от всеки друг град. Не е истина, че на централно ниво не се обръща внимание на града. Просто администрацията трябва да работи повече за усвояване на европари", каза на свой ред депутатът Емил Радев.
Трябва да се направи пълна проверка на всички сделки във Варна, каза министърът на външните работи Николай Младенов, цитиран от bTV.
За оставката на Кирил Йорданов той посочи, че решението е в ръцете на градоначалника. Варна е уникален град, допълни Младенов.
Протестите във Варна продължават вече трета седмица. Подпалени от високите сметки за ток, те вече прераснаха в искане за оставката на кмета Кирил Йорданов.
В началото на седмицата той обаче отказа да напусне поста си с аргумента, че 70 000 души са му гласували доверие на миналите местни избори. В отговор варненци се заканиха, че поне 70 000 души ще се съберат пред общината на 3 март, за да го принудят да си подаде оставката.
Това е началото. Герб ще се отрекат и от други. А до преди месец искаха да купят всички.
Въпросът тук е, защо изобщо го подкрепиха, при положение, че много добре знаеха какво представлява и кой стои зад него?!