Държавата продава 358 дка земя за „Южен поток"

Дружеството "Южен поток България" е придобило 358 дка земя за над 20 милиона лева за строителството на газопровода „Южен поток", въпреки че в началото на юни премиерът в оставка Пламен Орешарски заяви, че спира работата по проекта.

Договорът за покупко-продажба е сключен на 21 юли след решение на Изпълнителна агенция по горите за изключване от държавния горски фонд на общо 17 имота на територията на община Варна с обща площ 358.551 дка. Въпреки че дружеството е придобило имотите за над 20 милиона лева, според експерти цената е силно занижена.

От Министерство на земеделието и храните твърдят, че са спазени всички законови изисквания и процедури, като е взето предвид и решение на Министерски съвет от 2011 година за строителството на „Южен поток" като проект с национално значение. Съответно като национален обект проектът е изключен от наложения с решение на парламента от 2013 година мораториум за имотите в границите на устройствени зони "А" и "Б" по Закона за устройство на Черноморското крайбрежие.

На 8 юни премиерът Пламен Орешарски разпореди спиране на дейностите по газопровода, докато процедурата не се синхронизира с европейското законодателство. Европейската комисия изрази съмнения, свързани със спорни поправки в Закона за енергетиката, които заобикалят законодателството на ЕС и изключват морската част от газопровода от европейската територия. Освен това ЕК започна процедура срещу България заради конкурса за избор на строител за "Южен поток".

"Стройтрансгаз консорциум" беше избрана да изгради газопровода. В консорциума влизат руската "Стройтрансгаз" с мажоритарен собственик Генадий Тимченко (63%) и "Газпромбанк", която има 20% дял. Руският олигарх Генадий Тимченко е един от руснаците в забранителния списък на Европейския съюз заради Украйна. Това, че фирмата ще бъде избрана, независимо от конкурса, стана ясно още през март, въпреки че официално процедурата по избор на изпълнител все още не беше приключила.

Новините

Най-четените