Президентът Желю Желев поиска промяна в българската позиция към Македония, която в последните седмици се втвърди и „помогна" за отлагането на преговорите за присъединяване на Скопие към ЕС.
Новата линия на България е да преследва политиката на добросъседство с Македония. Президентът Росен Плевнелиев и премиерът Бойко Борисов са категорични, българската подкрепа не е безусловна и зависи от изпълнението на критериите за членство, като добросъседските отношения" са приоритетни.
Македонските медии заподозряха съглашение между София и Атина, която традиционно блокира опитите на Скопие да се присъедини към НАТО и ЕС.
Гръцките аргументи са смешни, категоричен е Желю Желев, при чийто престой на „Дондуков" 2 България призна Македония за независима държава.
Атина спори, че Македония е името на историческа и географска провинция, която попада в нейната територия.
„Да кажеш "НЕ" на нейното влизане в ЕС, защото тя не иска да си промени името, е просто тъпотия", добавя д-р Желев. И допълни: "Всички страни, които излязоха от бивша Югославия - Хърватия, Словения и други, са бивши югославски републики, включително и Сърбия е такава след разпадането на Федерацията".
„Не знам кой стои зад настоящата ни външна политика спрямо Македония. Това не е чак толкова важно, но тя трябва да се коригира", заяви Желев в интервю за БНР.
Ексдържавният глава (1990-1997) е привърженик на евроатлантическата интеграция на страните от Балканите, а не на слагането на спирачки пред която и да е от тях.
„Да не забравяме, че Македония исторически е била "ябълка на раздора". Македония не трябва да бъде такава ябълка, а обединяващо звено в името на евроинтеграцията", заяви Желев.
В Скопие започва "поход" срещу Груевски
Междувременно в Скопие отново се проведе протест срещу премиера Никола Груевски и неговата партия ВМРО-ДПМНЕ. Те са основни идеолози на т.нар. „антиквизация" на македонската история, произход и култура, а финансовото състояние на държавата прави опозиционните митинги все по-многолюдни.
Противниците на правителството го обвиняват в погазване на демокрацията, а преди дни опозицията напусна парламента в знак на несъгласие с бюджета на страната за 2013.
„Това е началото на края на диктатурата на Никола Груевски", обяви лидерът на социалистите Бранко Цървенковски. От следващата сряда опозицията ще организира всекидневни улични протести, ще блокира кръстовища и ще създаде "уличен парламент".