Успешна енергийна диверсификация до 3-4 години очаква премиерът Бойко Борисов. Обяснявайки по карта пред журналист от телевизия Euronews, Борисов очерта основните проекти за газопроводи, в които ще участваме - европейския "Набуко", руския "Южен поток" и ТАНАП, общ проект на Турция и Азербайджан.
Борисов заявява готовност да започне строежа на "Набуко" "още от утре, ако е нужно". През ноември пък правителството ще подпише окончателно за руския газопровод "Южен поток". За София е много важно и двата проекта да вървят напред, уверява премиерът, учудвайки се от въпроса дали проектът "Набуко" е мъртъв.
"Много е важното турският газопровод ТАНАП да стигне до България. Много е важно "Набуко" - Запад и "Южен поток" да се приближат до Европа", коментира Борисов.
Не бе пропуснат и собственият добив на газ и нефт (основно от залежи в Черно море), на който също се разчита да намали енергийната ни зависимост от Русия.
Същото важи и за газовата връзки с Гърция, която е почти завършена, и с Румъния. Предстои и строителството на интерконекторните връзки с Турция и със Сърбия. След изграждането им България ще се включи в газовите мрежи на съседните страни и ще може да купува природен газ оттам.
България е предала всички документи за разследването на ЕК срещу "Газпром" за монопол на пазарите в Централна и Източна Европа, съобщи премиерът. Брюксел започна разследване за злоупотреба с монополно положение от страна на руската газова компания в 8 страни, сред които и България. По-рано Борисов заяви, че е доволен от започналото разследване, имайки предвид договорите за доставка на газ, сключени "безобразно" от "Овчаров и компания".
България очаква да подпише нови договори за доставка на природен газ от Русия, които ще са от 1 януари 2013 г.
На 4 септември ЕК започна разследване срещу газовия гигант, за да провери за нарушения на европейското антитръстово законодателство. Съмнението е за господстващо положение на пазарите в Централна и Източна Европа - България, Естония, Латвия, Литва, Словакия, Полша, Унгария и Чехия.
Спомняйки си за газовата криза от 2009 г., когато бе кмет на София, Борисов заяви, че „сме си научили урока" и сме били най-потърпевши. Съжали, че тогава никой не ни е помогнал, както сега се случва с Гърция, въпреки че страната замръзнала без газ за 10-15 дни при минусови температури.
ЕС е прекалено строг към България, а толерантен към Гърция. Те са наш добър съсед и приятел, но всички страдаме от тази толерантност, недоволства той.В момента нямаме интерес да се присъединим към еврозаната, потвърждава Борисов. Аргументът е, че най-бедната страна в ЕС не трябва да плаща за нации, които показват по-небрежно поведение и липса на фискална дисциплина.
Премиерът отново изтъква, че бюджетният ни дефицит в момента е 1.2% от БВП, което поставя страната ни редом до Дания и Финландия.
България ползва в момента договорената през април отстъпка от цената на руския природен газ в размер на 11%, която е в сила до края на 2012 г. Не са подписани дългосрочните договори с "Газпром" за доставки на синьо гориво. Наскоро премиерът Бойко Борисов лансира тезата, че можем да минем на краткосрочни договори за доставки. Ако стане, това ще е прецедент в търговската политика на "Газпром".
Темата за отложеното ни членство в Шенген също присъства в интервюто. Всички са наясно, че сигурността на нашите граници е по-добра от тази на останалите държави в ЕС, коментира Борисов, изтъквайки и изпълнените технически критерии за приемането ни.
По отношение на престъпните банди, техните босовете са или задържани, или се издирват от Интерпол с червена бюлетина, отговаря Борисов на критиките от Брюксел, че не се справяме с организираната престъпност и корупцията.
Молете се, надявайте се да няма много нефт и газ под морето, че иначе олигарсите ще станат шейхове и съвсем няма отърване от тях.