Холандска крайно дясна партия обяви чрез сайта си, че събира сигнали за проблеми, причинени от имигранти от Централна и Източна Европа.
Сайтът на антиимиграционната и антиислямистка Партия на свободата (ПС) на Герт Вилдерс в Холандия, който е създаден вчера, е изпъстрен със заглавия от типа на: "Имали ли сте проблеми с хора от Централна и Източна Европа?", "Загубили ли сте работата си, изместени от поляк, българин, румънец или друг източноевропеец? Искаме да знаем", "Не е ли по-добре да си вървите?", "Източноевропейците са все по-престъпни".
Дава се възможност за оплаквания от всякакъв характер, като обезпокоените граждани могат да попълнят анкета, отговаряйки на въпроси от какъв вид са проблемите, които предизвикват източноевропейците: вдигане на шум, неправилно паркиране, пиянство, а ако са изгубили работата си, каква е била тя.
Говорител на ПС каза пред в. "Телеграф", че са получени 14 000 оплаквания. Партията подкрепя правителството на малцинството в икономическата политика в замяна на по-строги правила за имиграция.
Председателят на съюза на работодателите Бернард Винтес призова: "Този сайт е форма на демонизация. Така се насажда страх от чужденците, а в нашата отворена страна не бива да става такова нещо". Холандското правителство трябва да се разграничи от позицията на уебсайт на антиимиграционната Партия на свободата, заяви Винтес.
Досега само министърът на социалните грижи и заетостта Хенк Камп направи изявление за сайта. Той каза, че Партията на свободата трябва да реши какво да предприеме. Крайнодясната формация на Геерт Вилдерс подкрепя правителството на малцинството в икономическата политика в замяна на по-строги правила за имиграция, отбелязва DutchNews.nl, цитиран от БТА.
Румънското външно министерство вчера поиска холандските власти да предприемат действия срещу сайта, защото той нарушава европейските норми и е дискриминационен. Полша също поиска сайтът да бъде закрит.
Министерството на външните работи не може да приеме, че една от държавите основателки на ЕС толерира насаждането на омраза, дискриминация и ксенофобия, заяви по темата говорителят на българското външно министерство Весела Чернева. Това показва проблем в самата Холандия, но е и заплаха за целия ЕС и за неговите ценности, посочи тя. Призоваваме правителството на Холандия да се разграничи от тази инициатива на Партията на свободата и да предприеме съответните мерки, добави говорителят.
Миналата година от ПС призоваха източноевропейците да бъдат депортирани от Холандия
Миналата година от ПС поискаха българите и другите източноевропейци да бъдат депортирани от Холандия, както и България и Румъния да бъдат изгонени незабавно от Европейския съюз, но за това нямало мнозинство в холандския парламент.
Тогава депутатът от тази партия Ино ван ден Беселаар се изказа по позицията на правителството за свободното движение на работници.
Той изтъкна, че България и Румъния са станали членки на ЕС през 2007 година при положение, че не са изпълнявали напълно критериите за членство, а именно не са решили проблемите с организираната престъпност и корупцията в двете страни.
Работа в Холандия - само при „изключителни случаи"
От 1 юли 2011 г. българите и румънците, както и хората от страни извън ЕС, получават разрешителни за работа в Холандия само при „изключителни случаи". Камп иска работодателите, например в сферата на земеделието и градинарството, да наемат повече безработни с холандско гражданство.
Работодатели, които настояват, че трябва да наемат българи и румънци, трябва да подадат молба за лиценз в службата по заетостта. Те трябва да заявят, че не са намерили по-подходящи кандидати в Холандия или в други страни от ЕС.