Еврогрупата одобри транша от €6.8 млрд. за Гърция

Финансовите министри от еврозоната се споразумяха днес Гърция да получи спасителен транш в размер на 6.8 милиарда евро, който ще бъде разделен на по-малки вноски.

Това предаде ДПА, като цитира белгийския финансов министър Коен Генс. 

Първата вноска от 4 милиарда евро от европейския спасителен фонд Гърция ще получи още този месец. Втората от 1.8 милиарда евро ще плати МВФ през август, а финалният транш от 1 милиард евро ще бъде осигурен от еврозоната през октомври. 

Настроения

"Гърция осъществи значителен напредък в последните няколко месеца", каза немският финансов министър Волфганг Шойбле.

Имахме няколко споразумения с Гърция и всяка от страните трябва да се придържа към договореното", посочи министърът на финансите на Люксембург Люк Фриден. Ако има доказателства, че Гърция е изпълнила всичко, тогава ще получи парите си, добави той. 

Австрийският финансов министър Мария Фектер също бе против "протакането на този въпрос през цялото лято".

Подвеждане преди 3 години

Но преди 3 години се оказа, че Атина е подвела международните кредитори, като е предоставила повеждащи данни за финансовото си състояние.

Твърдението е на президента на Европейската централна банка Марио Драги, цитиран от Франс прес и в. "Вима".

Според Драги наличните икономически данни за Гърция са били непълни или некоректни през 2010 г., когато Гърция получи първия спасителен пакет за излизане от кризата. Общата стойност на международната финансова помощ надвишава 300 млрд. евро.

"Някои решения от тогава са били взети на базата на информация, която е била или непълна, или грешна, или подвеждаща", подчерта Драги пред евродепутати в Брюксел.

По думите му информацията за гръцката икономика е била неправилна, а "тройката" (Европейската комисия, ЕЦБ и МВФ) постоянно била уверявана от властите по това време, че "икономиката е много по-силна, отколкото всъщност е била".

Миналия месец МВФ публикува критичен доклад за първата гръцка спасителна програма и за отказа на ЕС да се съгласи с по-ранно преструктуриране на дълга. "Имаше грешки и е добре, че са били открити, така че да не се повтарят в бъдеще", посочи още Драги.

Той похвали "изключителния напредък", постигнат оттогава от Гърция. "Това е една от страните, които са се променили най-много", заяви Драги и посъветва Атина да продължи по този път, особено по отношение на структурните реформи сега, когато започва да вижда първите ползи.

Гърция не за първи път подвежда европейските институции за актуалното си финансово състояние. Както се оказа при колапса там, Атина години наред е "подправяла" макроикономическите си данни за дефицита, дълга и др.

Новините

Най-четените