Хигиена в медиите, прозрачност в ЦИК

Списък на реалните собственици на вестници, телевизии, радиа, безплатно телевизионно време в обществените медии на кандидатите за президенти и органи за местна власт, реформи в изборното законодателство.

Това са част от 32-те препоръки към българските власти, които съдържа окончателният доклад на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) за президентските и местни избори миналата есен. Крайната констатация е, че като цяло вотът е преминал според международните и националните стандарти за демократично гласуване и основните права и свободи на гражданите.

Наблюдателите препоръчват още ЦИК да има постоянно действаща администрация и самостоятелен бюджет, протоколите й да не бъдат засекретявани, да отпаднат забраните пред българите с двойно гражданство да се кандидатират за избираеми постове.

Според тях в закона би трябвало да се запише, че когато комисията "откаже" да вземе решение, защото не събира мнозинство от 2/3 от членовете, това означава отхвърляне на проекта за решение. А резултатът да се публикува и да подлежи на обжалване.

В доклада е отбелязан фактът, че по време на вота е имало платено отразяване в медиите и купуване на гласове.

Препоръчва се  още да се даде възможност на представители на малцинствата да водят кампания на майчиния си език, да се обмисли и разпространяването на информация за изборите на езици на малцинствата с цел по-добро разбиране на изборния процес от всички.

Според ОССЕ медийната регулация трябва да гарантира редакционна свобода за отразяване на кампанията, особено в обществените медии.

Тя трябва да включва задължение за честно, балансирано и безпристрастно отразяване в новините и публицистичните предавания във всички електронни медии, каквито са добрите международни практики.

Експертите предлагат да се обмисли приемането на ясни правила какво означава равнопоставено отразяване на кандидати и партии в новините, за да бъдат защитени журналистите от външен натиск.

#1 Чинчифон 08.01.2012 в 17:08:32

Докато медиите са частни,за каква хигиена иде реч?Да не би някой да си въобразява,че е възможно да има частни медии,които да се борят за истини,противни на техните собственици?На такава теза могат да вярват само кръгли идиоти.Демокрацията е изкуство на масовата измама.

#2 Гризли 09.01.2012 в 09:48:01

Чинчифон, Много точно казано! "Препоръчва се още да се даде възможност на представители на малцинствата да водят кампания на майчиния си език, да се обмисли и разпространяването на информация за изборите на езици на малцинствата с цел по-добро разбиране на изборния процес от всички." Я да попитаме защо не се препоръчва забрана за гласуване на тези, които нямат завършено поне основно образование?! От къде на къде някакви, които дори не говорят езика на държавата, в която живеят, ще решават бъдещето й?! И защо им е изобщо да разбират изборния процес, след като и без това им се плаща?! Всъщност дали във Франция, Германия, Белгия и т.н. някой обяснява на всички езици на милионите от малцинствата как да гласуват?!

Новините

Най-четените