Холандско неясно бъдеще за Шенген

България няма скоро да влезе в Шенген, обяви холандският посланик Карел ван Кестерен по bTV. Страната му е най-твърдият противник срещу включването на България и Румъния в свободното пространство на хора, стоки и услуги.

В Брюксел скоро не планират да обсъждат тази тема, въпреки че София и Букурещ отдавна се хвалят с покриване на всички технически критерии. Политическото решение обаче зависи от борбата корупцията и съдебната реформа в двете най-бедни страни-членки на ЕС.

„В общ план говорим за доверие. Когато искаш да си дадеш ключа на съседа, трябва да му имаш доверие. Не знам дали последните събития допринасят за това", описа ситуацията дипломатът. За пореден път Холандия охлажда стремежите на България и Румъния за Шенген, което бе манифестирано като водещ приоритет от правителството на ГЕРБ.

След като подаде оставка като премиер, Бойко Борисов обяви, че страната ни е можела да бъде частично приета в безвизовото пространство.

Може да се надяваме да станем част от безвизовото пространство, когато „българските политици се обединят и подобрят атмосферата в страната", както и след „премахване на случващото се „зад сцената".

"Атака" и В.С. са проблем

Настоящата политическата и обществена криза в България никак не помага. Ван Кестерен съжали, че властта зависи от гласовете на партия „Атака": „Тази партия е изцяло против европейските ценности и не би трябвало да съществува. Тя не може да се игнорира, но не е приемливо те да влизат на ключови позиции".

Както е известно, В.С. стана шеф на парламентарната комисия по борба с корупцията, а преди това направи кворума, за да бъде избрано правителството на Пламен Орешарски. Ван Кестерен е убеден, че в Холандия никой партиен лидер не може да се разхожда с пистолет и палки, да „агресира" журналисти и полицаи и прочее от последните изпълнения на В.С.

Протестите ван Кестерен отдава на неспазването на европейските ценности „прозрачност и честност": "Всички са наясно, че има примери за назначения, повлияни от политическите решения - и всичко това трябва да спре".

Той е третият западен посланик, който отправя остри критики срещу управлението и олигархичните зависимости. Преди него френският и немският представители у нас - Филип Отие и Матиас Хьопфнер - написаха обща позиция, с която настояват властта да чуе гласа на протестиращите и да скъсат с олигархията.

От БСП коментираха, че такъв порочен модел не е грях на кабинета „Орешарски", а на целия преход. „Тук говорим за европейски ценности - назначения на най-подходящите хора на съответните позиции. Навсякъде в Европа биха реагирали така хората", коментира той.

„Правителството и президентът да търсят начин да се излезе от ситуацията, като се спазват основните принципи, въпреки че има много напрежение и единоборство сега", съветва ван Кестерен.

#1 азът 17.07.2013 в 13:18:33

И какво ще усети средно статистическото балканско говедо от влизането в Шенген ?

#3 pepe 18.07.2013 в 02:14:05

Само да попитам - на този Карел Незнамсикой още ли не му е отнета акредитацията? Щото знам, че ако аз бях министър на външните работи, този посланик щеше да изхвърчи на секундата /с първия самолет за там, откъдето е дошъл във всеки случай/, ако е казал това, което пише, че е казал. Подобни неща, може да каже примерно холандски министър, премиер, депутат... обаче посланик или който и да било от дипломатическото представителство на една страна в друга - мисля че не - това изразява много сериозно неуважение към страната-приемник, което може да си е негово лично мнение, може да е мнение на неговото правителство или партията в която членува, но не и такова, което може да бъде изразявано публично от дипломатически представител на една страна в друга. Това разбира се си е само мое лично мнение, пък аз съм само скромен български гражданин.

#4 Дара 18.07.2013 в 11:53:19

"След като подаде оставка като премиер, Бойко Борисов обяви, че страната ни е можела да бъде частично приета в безвизовото пространство. ... Може да се надяваме да станем част от безвизовото пространство..." За кои страни от Шенген ни трябват визи?

#6 A4i 19.07.2013 в 15:11:16

"Когато искаш да си дадеш ключа на съседа, трябва да му имаш доверие. " Да, тези думи казват много ... Все пак мисля, че дипломата от уважение към протокола е пропуснал уточнението "...на съседа" - крадец , рецидивист . За какво доверие към БГ може да става въпрос?

Новините

Най-четените