Председателят на Българската академия на науките акад. Стефан Воденичаров ще стане и министър на образованието. Това обяви премиерът Бойко Борисов. По думите на министър-председателя, шефът на БАН ще си вземе отпуск от академията.
„Той е безспорен учен, безспорен в сферата на науката, главно и неслучайно беше избран и за председател на БАН от хората там. На нас ни трябва през тези 3 - 4 месеца Фонд „Научни изследвания" да заработи както трябва", обясни Борисов. Той добави, че учените не трябва „да се замерят с рецензия и корупция", а да се съсредоточат върху иновациите. Премиерът изрази мнение, че даже опозицията ще подкрепи кандидатурата на акад. Воденичаров.
Борисов не пропусна да сподели и мнението си за предишния образователен министър Сергей Игнатов. По думите му бившият ректор на НБУ е свършил доста полезна работа по отношение на Закона за средното образование и оперативните програми. Въпреки това, натежали забавянето и опитите на Игнатов да спори с премиера след приключването на проверката във ФНИ.
„За мен винаги е виновен този, който е там, за да контролира и организира дейността. Разбира се, и закона, и поправки в него трябва да се направят, защото прекият контрол не е негов, но след като по негово предложение се назначават отговорните хора в борда като председател на борда, като изпълнителен директор - можеше да отреагира още в началото на месец януари. Не го направи - това е причината да се разделя с него", обясни Бойко Борисов.
Бъдещият министър Воденичаров обясни защо е приел предложението да оглави МОМН: „Защото си мисля, че това, че сме бедни и малко консумираме - това е, защото не произвеждаме достатъчно. Без образование, без наука, без иновации, ние не можем да увеличим нашия потенциал. Освен това от около 4 млн. работоспособно население, около 3 млн. са хората, заети в производството".
Акад. Воденичаров е бил зам.-председател на Българското ядрено дружество при основаването му през 1991 г. Ученият е председател на комитета за защита на АЕЦ "Козлодуй", а беше и част от Инициативния комитет в защита на АЕЦ "Белене".
Това е поредната рокада в ресор „Образование и наука" след скандала с Фонд „Научни изследвания". Предишният просветен министър Сергей Игнатов беше уволнен на 28 януари, след като външна проверка установи голям брой нарушения във фонда. В същия ден оставка подаде и управителят на ФНИ Христо Петров. От фонда съобщиха днес, че и председателят на Изпълнителния съвет Рангел Гюров е подал своята оставка.
Скандалът гръмна в края на миналата година, след като стана ясно, че с 14.8 млн. лв. ще бъдат финансирани 95 от общо 1024 кандидатствали проекта.
Учени обявиха, че значима част от класираните проекти са със спорни качества, както и че са на фирми и колективи, близки до председателя на научния форд проф. Рангел Гюров, който е с професура от Ангола и преподавател в Нов български университет, чийто ректор беше просветният министър.
Българската академия на науките подкрепи недоволството на учените, които организираха няколко протеста.