Първият глобален протест, призив за който издигна роденото на 17 септември движение "Окупирай Уолстрийт", вече е факт. В уречения ден - 15 октомври, стотици хиляди души излязоха в столици и големи градове в Америка, Европа, Азия и Австралия, в над 82 страни по света. Само от Африка липсват данни за протести.
Разбира се, полицията - верният блюстител на реда и законността, пусна в употреба сила.
Стотина души са били задържани в Ню Йорк по време на протеста. Няколко хиляди души демонстрираха в различни части на мегаполиса с лозунги за различни каузи: за и против Обама, срещу финансовата система, мерките за борба с икономическата криза, за забрана на ядрената енергия, против политическата корупция, срещу приватизацията на водния сектор...
24 от арестуваните са обвинени в нарушаване на реда пред офис на "Ситибанк", 45 - за агресивно поведение на и около "Таймс скуеър", 14 - за отказ да се разпръснат от площад "Вашингтон", където полицията заплаши, че ще наложи комендантски час, ако събралите се без разрешение не се разотидат.
В Лондон се стигна до леки сблъсъци при опит на младежи да навлязат в лондонското Сити. Но най-сериозни са сблъсъците в Рим, където стотици млади екстремисти с черни дрехи, качулки и маски превърнаха протеста в погром и продължила часове наред улична битка с жандармерията.
Провокаторите нанесоха щети на държавни и частни сгради, на обществени институции и банки, подпалиха автомобили и кофи за боклук, като манифестантите се разграничиха от всичко това и се опитаха да съдействат на полицията, предаде кореспондентът на БНР в Италия Елена Шаханова.
Ситуацията обаче прерасна в партизанска война. Полицията се намеси със сълзотворен газ и водни струи. Това не спря безчинствата на екстремистите. Според кмета на Рим Джани Алемано те са много добре организирани и не идват само от Италия, а може би от цяла Европа. Демонстрант, опитал се да спре провокаторите, е в тежко състояние.
Политическите наблюдатели смятат, че целта на екстремистите е била шествието на възмутените да не се проведе. 30 от пострадалите са полицаи. Премиерът Силвио Берлускони призова днес да бъдат открити и подведени под отговорност екстремистите, виновни за безредиците.
Срещу начина, по който функционира капитализма
Възмутените са обединени от разочарованието си от увеличаващата се пропаст между бедни и богати. Те протестират и срещу начина, по който функционира финансовата система, позволяващ изключително обогатяване на банкерите, въпреки че цената за спасение на банките беше платена от милиони обикновени данъкоплатци.
Без сблъсъци, по-скоро празнична бе атмосферата в испанската столица, където на известния площад "Пуерта дел Сол" се събраха няколко хиляди пенсионери, безработни, младежи и деца.
В Португалия протестът се оказа един от най-големите за последните години - над 20 000 души демонстрираха в Лисабон и близо толкова в Порто. В Атина и Солун се събраха общо около две хиляди демонстранти.