Фараж печели позиции на Острова

Британската антиевропейска Партия на независимостта се представи изненадващо добре на местните избори на Острова, предаде Ройтерс. Предвождана от известния с агресивната си реторика по отношение на България и Румъния бивш брокер Найджъл Фараж, политическата сила получи близо 25% от гласовете в райони, които са традиционни „крепости" на управляващите консерватори.

Милионната подкрепа за популистите е притеснителна не само за борещия се за нов мандат премиер Дейвид Камерън, но и за другите две основни партии на Острова. От Втората световна война насам никой извън „голямата тройка" (консерваторите, лейбъристите и либералдемократите) не се е представял толкова добре на местния вот.

Партията на независимостта иска Великобритания да излезе от Европейския съюз и да се спре достъпа на имигранти до трудовия пазар. Лидерът й Найджъл Фараж даже наскоро посети България с телевизионен екип в опит да покаже колко голямо е желанието на жителите на ромските махали да се преселят на Острова и да се възползват от тамошната социална система.

Премиерът Дейвид Камерън в миналото нарече политическата сила „група откачалки и скрити расисти", но сега беше принуден да коментира, че „не е хубаво да обиждаш политическа сила, за която хората гласуват". Ликуващият Фараж заяви пред Sky News, че цялата държава се е опитала да спре хората, които са искали да подкрепят неговата кауза.

Поради спецификите на британската изборна система, Фараж все още няма нито едно място в долната камара на парламента, но доброто представяне на популистите е възможно да доведе до сериозни сътресения в редиците на консерваторите, сред които вече има гласове за по-твърда позиция по отношение на ЕС и имиграцията.

Освен това, ако Партията на независимостта не загуби темпото си до изборите през 2015 г., тя ще разцепи вота отдясно и така ще ликвидира шансовете на Камерън за втори мандат. Даже в момента лейбъристите имат около 10-процентова преднина пред партията му заради бавното възстановяване на икономиката и непопулярните икономически мерки за намаляване на разходите.

Допълнителна тревога за всички утвърдени партии на Острова внесоха резултатите от Саут Шийлдс, където паралелно се провеждаше и ново гласуване за представител в Камарата на общините. Лейбъристите удържаха мястото си при доста по-слаба подкрепа от очакваната, а популистите на Фараж останаха втори.

След тях останаха консерваторите с наполовина по-слаб резултат в сравнение с предишните избори, а четвърти станаха либералдемократите на Ник Клег. Коалиционният партньор на Камерън претърпя катастрофално поражение и на местните избори.

#1 MacAllister 05.05.2013 в 02:18:06

Абе не е справедливо, типично по български, да асоциираме партията на Фарадж толкова силно с анти-имиграционните призиви. Те станаха водеща тема едва тази година и то заради натиска от ЕС. Иначе човеко е популист, няма спор, но пък има дар слово и много от темите, които повдига са си съвсем сериозни. Хубавото на Британската система е, че не дава зрели-недозрели партии да се примъкват във властта, при нас това би цементирало на власт текущите крокозъбели, но при горе-долу установена демократична процедура не е никак лоша идея - води до предвидимост и стабилност. Е, за съжаление дава възможност и грешките да се задълбочат, но поне не са толкова големи като нашите случайни спасители. UKIP се бори вече някъде около 20 години, за това време, колкото и да са популисти със сигурност са се научили и на нещо повече от това. А иначе аз не виждам нищо лошо в онова, за което дигат патърдия - последователното раздемократизиране на ЕС, все по-административната власт откъсната от действителността, привидното налагане на равенство, което обаче бърка различно в джобовете на различните страни, прибързаното въвеждане на еврото и примката на шиите, което то постави на повечето южни държави, намесата на ЕС в демократичните процедури на UK ... имиграцията никога до сега не е била водеща тема. Интересно беше например, че по повод намесата на ЕС в Британските вътрешни дела (като съдебната система например) е вредно именно защото е на парче - тая страна е функционирала по тоя начин столетия и сега да промениш едно парче от системата със сигурност ще я разбалансира. Въобще съгласен съм с UKIP за доста неща и най-вече бих казал, че именно Обединеноти кралство е пример, който ЕС трябва да гледа - столетия опит в асимилирането на различни народи със запазване на най-важните им традиции, дори когато това е административен ад за чиновника. Британия наистина много кривна от собствения си път напоследък и е напълно естествено да има партия, която да се опита да я върне към собствените й ценности. Харесвате ги или не, важното е че това е специфика резултат на дълга история, ако я загубим, губим цял клон от цивилизацията си.

Новините

Най-четените