Българи, сред които и ловешкият бизнесмен и собственикът на футболен клуб "Литекс" Гриша Ганчев, са замесени в мащабна мрежа за данъчни измами, разбита в Румъния, съобщава днес в. "Ромъния либера", предаде БТА.
Съдът в Букурещ е издал тази сутрин първите заповеди за арест по делото, в което прокурорите от Дирекцията за разследване на престъпленията на организираната престъпност и тероризма (ДРПОПТ) разбиха огромна мрежа за данъчни измами с хранителни продукти и строителни материали.
Според данни на ДРПОПТ в мрежата за данъчни измами, ръководена от Гюргево, са участвали и редица български бизнесмени, сред които и собственикът на футболния клуб "Литекс" Гриша Данаилов Ганчев.
На 29 май т.г. Ганчев бе задържан в България и му бяха повдигнати две обвинения - за ръководител на организирана престъпна група, създадена с цел да извършва престъпления срещу данъчната система и за закана за убийство. В момента е следствен и на свобода, но с парична гаранция 300 000 лв. Забранено му е да напуска страната.
След като престоя известно време в ареста, срещу гаранция 200 000 лв. на свобода засега е и синът на крупния бизнесмен - Данаил Ганчев, който беше арестуван в операцията на МВР "Захар".
Румънският вестник съобщава, че зад решетките, засега за 29 дни, ще останат престъпният бос Октавиан Греку, наричан Бутоане, Сорин Газдак, зет на сенатора социалдемократ Чезар Магуряну, както и един ливански гражданин.
Самият Магуряну, който също е разследван по случая, е очакван днес в централата на ДРПОПТ, за да даде обяснения.
Бутоане е от Гюргево и е натрупал парите основно от лихварство. Лидерът на клана е известен с това, че отива да играе покер, придружен от нотариус, който се грижи за прехвърлянето на спечеленото недвижимо имущество.
Според прокурорите престъпната групата, в която участвали подземният бос Бутоане, сенаторът Чезар Магуряну, неговият зет Сорин Газдак, както и десетки румънски и български бизнесмени, "е замесена в незаконна търговия със стоки за широко потребление (захар, брашно, ориз, олио), както и строителни материали и дървесина", развивана в Букурещ и редица други окръзи, както и в други страни от Европейския съюз - България, Гърция, Унгария, Чехия, Полша, Франция, Белгия, Испания, Словения и Кипър.
Обвинението твърди, че зетят на сенатора от Гюргево е имал задачата "да изпере мръсните пари на престъпника Бутоане". От своя страна сенаторът Магуряну е трябвало да оказва влияние върху някои държавни институции с контролни функции, като Националната агенция за данъчна администрация (НАДА) и финансовата полиция.
Според прокурорите в мрежата са участвали и комисари от данъчната агенция от финансовата полиция.
Магистратите още не са се произнесли по искането за задържане на заместник-генералния директор на НАДА Никушор Драган и на още 19 души.
Мрежата беше разбита във вторник, когато полицията извърши 256 обиска в Букурещ и други градове. Прокурорите са представили пред съда искане за задържане в предварителния арест на около 40 души.
Според заключенията на разследването в периода 2010-2012 г. престъпната групировка е нанасяла на държавния бюджет щети в размер на 40 милиона евро годишно.