Четирима американски сенатори са призовали Белия дом и Министерството на финансите да назоват големите руски банки, които са заподозрени в това, че са финансирали режима на Башар Асад, пише руският в."Ведомости". Под официално писмо подписите си са положили демократите Ричърд Блументал и Джин Шахин и републиканците Джон Корнин и Кели Айът.
Като се позовават на „многобройни информации", авторите на искането пишат, че сирийският режим работи с ВТБ, ВЕБ и Газпромбанк в нарушение на санкциите, наложени от САЩ, Евросъюза и ООН. Според сенаторите, руските финансови институции помагат на Дамаск да продължават кръвопролитната гражданска война, в която жертвите са над 100 000.
Пред Politico Блументал заяви, че активите на всяка банка, сътрудничила на Асад, трябва да бъдат замразени и да й бъде забранено да работи в САЩ.
Къде и какво
Според данните на сенаторите, Внешэкономбанк е помогнала на Сирия да закупи модерни зенитно-ракетни комплекси С-300, Газпромбанк е плащала за нефтени доставки, а във Внешторгбанк са личните средства на Асад.
Втората по големина руска банка ВТБ влезе на българския пазар през 2012 г., като шеф на българското й поделение е бившият финансов министър от НДСВ Милен Велчев. Още преди това, чрез дружеството VTB Capital, тя купи близо 80 на сто от цигарения гигант „Булгартабак". През лятото на 2012 г. ВТБ и българската Корпоративна търговска банка закупиха контролния пакет от акциите на БТК.
През април т.г. стана ясно, че VTB Capital е придобил близо 10% от финансовата институция на Цветан Василев.
Няма такова нещо
Във ВТБ няма депозити на сирийското ръководство, категорично заявиха от банката в официално съобщение.
„Изявлението на четиримата американски сенатори представлява разпространение на напълно недостоверна информация", пишат още от финансовата институция.