Държавата плаща проверки на 2000 електромера

След проверка на електромерите на около 2000 души, подали жалба, ще стане ясно дали има грешки в сметките и какво следва да се направи. Това каза пред БНТ в Брюксел министърът на финансите Симеон Дянков.

Проверката на тези електромери ще бъде за държавна сметка, при цена около 20 лева на електромер, добави той. Средната цена за проверка на електромер в различните ЕРП-та варира, но се движи около 50 лева.

Ако проверката установи, че няма грешки, ще е ясно, че причината за високите сметки е дългият срок на отчитането. Ако обаче има голям брой сгрешени сметки, ще се търси къде е проблемът, обясни вицепремиерът.

Други причини, изтъкнати от енергоразпределителите, са включените в сметките повече почивни дни през този декември, спрямо миналия, както и по-ниските температури.

От Министерството на икономиката, енергетиката и туризма съобщиха, че съвместно с Българския институт по метрология (БИМ), Държавната агенция по метрологичен и технически надзор и ЧЕЗ ще направят проверки по жалби на граждани срещу високите цени на тока.

Министър Делян Добрев ще присъства утре по обед на една от проверките на столичния бул. „Петър Дертлиев", №3, вх. Б. След като бъде взет от адреса, електромерът на потребителя ще бъде представен за измерване в БИМ.

Симеон Дянков категорично отхвърли възможността за национализация на енергоразпределителните дружества.

"Нито има такава възможност, нито смятам, че в страна-член на Европейския съюз може да си позволява който и да е, дори опозицията, да говори за национализация. Това е отдавна минал период и в българската история, и в европейската. Освен това това ще струва огромно количество пари, като въобще оставим политическата тема дали е възможно в съвременна Европа.

Където това се е случвало, дори в такива страни като Венецуела, след това е струвало на правителството милиарди долари, така че не е сериозно да се говори по този начин", заяви Симеон Дянков.

Идеята за национализация на ЕРП лансираха протестиращи, пригласяха им от БСП, а най-рано го предложиха от "Атака".

Днес президентът Росен Плевнелиев заяви, че сметките на хората за електричество няма да паднат чрез национализация, а чрез програми за енергийна ефективност, т.е. саниране, прокламирано от него упорито по времето, когато беше строителен министър.

Междувременно "Атака" обяви, че започва поредица от колективни искове срещу електроразпределителните дружества. Лидерът на партията Волен Сидеров даде срок на правителството да прекрати договорите с ЕРП-ата до месец.

"Електроразпределението да мине в държавни ръце, да се направи точна схема, по която цената на тока да се продава, близка до производствената цена, особено за пенсионери или социално слаби. Държавата го продава по регулиран начин, съобразно покупателната способност на гражданите. Това е схемата. Нищо друго не може да помогне и тази схема е политическа", заяви лидерът на "Атака".

През 2009-а Меглена Кунева - като еврокомисар по защита на потребителите, предложи единна сметка за ток, която да е ясна и разбираема за клиентите, за да се предотвратят възможностите за измами от страна на ЕРП-тата.

Повече от десет страни-членки на ЕС вече са я въвели, но и предходното, и сегашното правителство не предприемат законодателни инициативи за въвеждането й.

Тома Биков обясни: "Най-просто казано единната сметка дава на клиентите да разберат всеки един компонент от цената на тока за какво отива. Тя може да бъде преоценена. Различни компоненти от цената на тока могат да отпаднат и могат да бъдат за сметка на електроразпределителните дружества. Това го решава регулаторът".

Новините

Най-четените