Българският хелзинкски комитет излезе в подкрепа на хората, които остават без домове заради разрушаването на незаконни постройки в старозагорския квартал "Лозенец". Организацията остро осъжда действията на властите и призовава община Стара Загора незабавно да спре разрушаването на семейните жилища и да предложи алтернативи за положението на хората. БХК обещава да представлява правно засегнатите, които биха искали да заведат дела срещу държавата.
"Властта няма право да разрушава единствените домове на семейства, в които те живеят от много години, без да осигури алтернативен подслон за децата, възрастните, хората с увреждания, крайно бедните и другите уязвими, защото домовете, които властта сега разрушава, са съществували трайно с нейното мълчаливо съгласие. Властта не само е бездействала да попречи на обитаването им, но и недвусмислено го е насърчила, като официално е утвърдила връзката на хората с мястото, издавайки им лични карти на адреса и събирайки битовите им сметки от там", обявяват от правозащитната организация.
Според тях действията на властите накърняват основни права на засегнатите - правото им на дом и правото им на зачитане на личния и семейния им живот, като ги превръща в бездомници.
Организацията припомня, че през април 2012 г. Европейският съд по правата осъди България заради намерение за събаряне на ромските домове в столичния квартал „Баталова воденица" през 2005 и 2008 г. Страната е осъдена заради нарушение на чл. 8 от Конвенцията - правото на дом и на зачитане на личния и семейния живот.
"Съдът изрично се произнесе, че държавата е длъжна да се съобразява с последиците за засегнатите и най-вече - риска от бездомност. Тя е длъжна да поема отговорност за собствения си принос за възникване на такива жилища и да не предприема несъразмерни действия. Съдът изрично указа на България да измени Закона за общинската собственост, който предвижда безогледни евикции", пишат от организацията, като подчертават, че България не само не е изпълнила това свое международно задължение, но и грубо рецидивира в настоящия случай.
"Това антицивилизовано, преднамерено газещо поведение я дисквалифицира като държава, основана на върховенството на правото. Международното право стои над Закона за общинската собственост и така е по силата на българската Конституция", заявяват от БХК.
Организацията осъжда като инстуционално расистко насилие показното разрушаване на човешки домове като медиатизирано зрелище с цел извличане на политически дивиденти от "популярните антиромски чувства". Това БХК определя като унизително отнасяне по смисъла на Член 3 от Европейската конвенция за правата на човека.
"Подобно официално малтретиране не би понесъл никой друг в България освен роми. Лицемерие би било да се твърди, че властите биха причинили такова демонстративно, брутално колективно смазване на домове и покъщнина на нероми, включително деца, без обезщетение и без алтернативен подслон - изхвърляне на улицата пред журналистическите камери за храна на консуматорите на телевизия", пишат от БХК.
Организацията е категорична, че създаването на бездомници не решава социални проблеми, а ги създава. Според БХК това поведение на държавата ще доведе до нови осъдителни присъди и ще има тежки последици за обществото в дългосрочен план. "Децата, станали жертва на институционалното насилие над домовете днес, вече имат травматична съдба, която ще ги отчужди от обществото", подчертават от правозащитната организация.
Вчера общинската власт в Стара Загора започна разрушаването на 55 къщи в ромската махала. Акцията се провежда с полиция и жандармерия. Имуществото на собствениците, които не желаят доброволно да го изнесат се описва и предава на склад.
Кметът на Стара Загора Живко Тодоров (ГЕРБ) твърди, че са проведени разговори с ромите и са им представени възможности да построят нови законни жилища на друг терен срещу преференциални цени.
Премахването на сградите е наложено заради спазването на закона, незаконната сеч и разрастването на гетото през годините.