Пхенян се похвали с успешен ядрен опит

Северна Корея официално призна за успешен ядрен опит, при това за трети път. "Похвалният" експеримент е проведен в подземна лаборатория с умалено устройство, като е преминал "безопасно и перфектно", съобщи държавната информационна агенция.

Не е ясно какво точно представлява "умаленото и олекотено" ядрено устройство, но веднага бе наложен изводът, че комунистическата страна вече може сама да произведе ядрена бойна глава. Към тази заветна цел тоталитарната страна се стреми отдавна, според някои - за сметка на беднотията и недостига на храна за населението.

През декември миналата година Северна Корея изстреля успешно ракетата - носител "Инха-3", носеща спътника "Кванмьонсон-3" на борда. Това бе втори опит, след като през април Пхенян опита да изстреля такава ракета със сателит, но претърпя пълно фиаско.

Тогава Южна Корея, Япония и САЩ веднага реагираха срещу соловата акция на Пхенян, тъй като имат подозрения, че режимът на династията Ким всъщност прави опит за изстрелване на балистична ракета с далечен обсег на действие.

КНДР е провела първите два ядрени теста през 2006 и 2009 година, които са били от по-ниски нива на сложност. Сега Пхенян изтъква, че вече разполага с „по-голяма взривна сила", чиято цел е да отвръща на американската враждебност.

Още миналия месец КНДР обяви, че ще направи ядрен тест, въпреки предупрежденията на международната общност и санкциите, спуснати заради изстрелването на ракетата. Твърди, че режимът е известил Китай 24 часа преди да проведе подземния ядрен взрив.

Възмущение

Съветът за сигурност на ООН се събира на извънредно заседание, за да обсъди какви мерки да предприеме срещу действията на КНДР, които са в нарушение на резолюциите на световната организация.

Южна Корея повиши нивото си на бойна готовност. Сеул твърди, че мощността на ядрения взрив е била между 6 и 7 килотона. За сравнение, бомбата, пусната над Хирошима, е била с мощност около 13 килотона.

Под „изключително сериозна заплаха" Токио обяви в отговор, че Северна Корея трябва да избере или да сътрудничи с международната общност и да спре програмата си за сдобиване с ядрено оръжие, или да бъде подложена на още по-голяма изолация.

Великобритания и Съединените щати осъдиха опита. Президентът Барак Обама обяви, че комунистическият режим е застрашил драстично сигурността в региона, призовавайки за спешни международни мерки.

Франция и Великобритания също призоваха за спешни действия. Дори Китай, традиционно най-важният съюзник на Пхенян, се възмути от ядрения опит, както и Русия.

Новините

Най-четените