Курортната зона на севернокорейското крайбрежие Уонсан Калма беше обявена за "прелюдия към нова ера" за туризма в страната от другаря Ким Чен Ун в края на юни.
Тогава лично върховният лидер на страната откри курорта, отворен и за международни гости с идеята да стане туристически център на страната.
Но едва няколко седмици по-късно властите в страната обявиха, че крайбрежната туристическа зона Уонсан Калма спира да приема чужди туристи.
Които така или иначе - поне на този етап - са само руснаци.
••• Какво представлява курортът:
Първата група руски гости пристигна на почивка на 11 юли, а по същото време в Уонсан за среща с Ким беше и външният министър на Русия Сергей Лавров.
Според АФП той е обявил развитието на крайбрежната ивица като "добра туристическа атракция" е е допълнил, че се надява тя да стане популярна сред руснаците. Предвиждат се и директни полети между Москва и Пхенян.
"Сигурен съм, че руските туристи ще са все по-нетърпеливи да дойдат тук", е казал още Лавров.
След посещението на руския дипломат обаче на сайта DPR Korea Tour, поддържан от туристическите власти на страната, се появи съобщение, курортът "временно не приема чужди туристи".

Не се уточнява защо мястото се затваря за чужденци, нито до кога, няма и изрично споменати националности.
Уонсан Калма официално отвори врати на 1 юли и е смятан за основен инструмент в желанието на лидера на страната Ким да развива туризма. Това е най-големият туристически комплекс в страната и беше определен от лидера като "един от най-големите ни успехи през годината".
Градът е на източното крайбрежие на страната и от години е място за почивка на елита на комунистическата страна, но сега се разширява за масов туризъм. Самият Ким Чен Ун е прекарал там част от детството си.
Новооткритият курорт има 4 км плажна ивица с хотели, ресторанти и магазини, както и аквапарк. Капацитетът му е за 20 000 души според държавните медии в Корея.
Според експерти, цитирани от АП, затварянето на курорта може да е в отговор на материал в руска медия. В нея журналист, който е пътувал със Сергей Лавров до Уонсан, твърди, че местните в туристическата зона изглеждат като мобилизирани от властите, а не като истински туристи.

Според сайта NK News, който е специализиран в новини от Северна Корея, руските туристи обаче не са обект на забраната.
Специалисти в Южна Корея пък смятат, че ходът може да бъде свърван с трудностите да бъдат привлечени масово руски туристи, за които Северна Корея е твърде далеч, а разходите за подобна ваканция - големи.
Наблюдателите смятат, че Корея ще отвори курорта и за китайски туристи, но не и за други националности.
В опитите си да развива туризма и да търси приходи, Корея дори отново пусна група чуждестранни туристи през февруари, но седмици по-късно отново спря достъпа до страната.