(Дали) Уго Чавес пак ще е президент

Уго Чавес или Енрике Каприлес? Венецуелците избират днес президент в най-оспорваната надпревара от 13 години насам.

Неизменно от 1999-а досега президент е Чавес, който иска нов 6-годишен мандат - четвърти поред.

Повечето социологически проучвания отдават преднина на 58-годишния Уго срещу най-сериозния му претендент - 40-годишния Каприлес, който обещава работни места, сигурни улици и край на връзкарството.

Уго Чавес се завърна на политическата сцена, след като отсъства поради заболяване - и лечение - от рак, и иска нов мандат, за да продължи социалистическата революция в страната с най-големите петролни залежи в света.

Петролните залежи край езерото Маракайбо и по поречието на Ориноко се смятат за най-големите на планетата. Наскоро Дойче Веле коментира, че именно петролът е смазката на революцията на Чавес.

Когато през 1999 г. Уго Чавес дойде на власт, на международните пазари барелът петрол струваше 8 долара. Днес гони цена от 100 долара. С милиардите, спечелени от продажбата на петрол, Чавес финансира своята революция.

Петролният концерн Petroleos de Venezuela беше национализиран още през 1976 г. - много преди Чавес да дойде на власт. Но по негово време "съкровищницата на нацията" се превърна в кокошката, която снася златни яйца. Чуждестранните концерни бяха принудени да продадат дяловете си от петролните полета, но "заклетият враг" САЩ продължи да изкупува най-много венецуелски петрол. "Сега петролът принадлежи на народа", обича да казва Чавес.

Въпреки изобилието от нефт, поради липсата на достатъчно рафинерии Венецуела е принудена да внася бензин, който обаче се продава на държавни цени поради... държавната субсидия. В столицата Каракас един литър супер 91 октана струва 0,07 боливара, което по неофициалния курс съответства на 0,005 евро.

Ако Чавес загуби това вероятно ще означава затопляне на отношенията със САЩ и по-голям достъп за петролните компании към най-големите резерви във световен мащаб.

Победа за него ще означава продължаване на национализацията и засилване на държавния контрол върху икономиката.

"Венецуела потъваше, когато беше управлявана от буржоазията и хората написаха история с революцията, която извади Венецуела от блатото," заяви наскоро Чавес.

Според Ройтерс Каприлес обикаля буквално от къща на къща през последните осем месеца, за да  обедини разпадащата се опозиция. Дали ще има шанс, ще стане ясно след днешния ден.

#1 янаки 07.10.2012 в 16:59:48

„…….затопляне на отношенията със САЩ и по-голям достъп за петролните компании към най-големите резерви във световен мащаб.” Ето къде е грешката на Путин. Ако Русия иска да стане нормална държава, а не враг No1 на САЩ, необходимо е само да даде „по-голям достъп за петролните компании към другите най-големи резерви във световен мащаб.

#3 янаки 08.10.2012 в 08:43:22

Съобщава се, че Чавес печели 54.42% от гласовете. За опонента му Енрике Каприлес, който е единен кандидат на опозицията, са гласували 44.97% от избирателите.

#4 янаки 08.10.2012 в 08:53:14

Ако съдим по филма „Война на демокрацията” България е класически пример на „бананова” република”. Под това заглавие,” The War on Democracy”, филмът може се изтегли от Zamunda.

Новините

Най-четените