Зачестилите скандали около фирмите, които отпускат бързи кредити при неясни условия, накараха прокуратурата да се самосезира.
Върховната административна прокуратура е започнала проверка как БНБ и Комисията за защита на потребителите контролират тези фирми и как защитават държавния и обществения интерес.
Поводът е репортаж на Нова телевизия: "Получаваш 1000, връщаш 5000 - разследване за бързи кредити", както и зачестилите
В него става ясно, че практиката на "Профи Кредит" е да не предоставя копие от договора на заемодателите. Документите имали празни полета, които били дописвани впоследствие - т.е. хората са се подписвали на практика на празен лист.
По-късно разбирали какво бедствие им се е стоварило на главата - Годишният процент на разходите (ГПР), таксите, броя на вноските и крайната сума.
Така даже след изплащането на кредита според условията в договора, от фирмата продължавали да искат пари и да заплашват със съд и саморазправа.
От компанията очаквано коментираха, че спазват всички норми и изисквания на българското законодателство. Според експерти не става въпрос за измама, а за "подвеждаща практика".
Сега прокуратурата ще провери дали БНБ и Комисията за защита на потребитебите реализират правомощията си по Закона за кредитните институции и Закона за защита на потребителите. От държавното обвинение обявиха, че ще обявят своевременно резултатите от проверката.
Фирмите за бързи кредити у нас са на регистрационен режим в БНБ и на практика никой не контролира дейността на т.нар. "небанкови финансови институции".
Парламентът в лицето на БСП и ДПС обмисля да наложи таван за лихвите, които могат да налагат върху отпусканите от тях кредити фирмите за бързи пари. Обещанието е това да се случи до края на октомври.