Перничани се опитват да представят козметични ремонти като аварийно-възстановителни след земетресенията, показаха проверки на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК). Това съобщи в интервю за БТА министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
"Експертите от ДНСК са констатирали по време на приключилата проверка на състоянието на сградите в Перник и Радомир след земетресението опити необосновано като "аварийно-възстановителни мероприятия" с количествено-стойностна сметка да се предвижда и се изпълнява цялостно пребоядисване на стените и таваните на помещенията в сградите, подмяна на хидроизолация по покриви и покривни обшивки, демонтаж, доставка и монтаж на нови санитарни прибори, топлоизолация по фасади", обясни тя. Има и случай, когато държавни пари са поискани за доставката и инсталирането на нова окачена алуминиева фасада. Проектите са внесени от проектанти с пълна правоспособност, но част от становищата съдържат противоречива и взаимоотричаща се информация.
За да се избегнат подобни спекулации, ДНСК е препоръчала да се направи конструктивно обследване и експертизи на сградите в пернишко и Радомир, за да стане ясно какви точно са щетите от трусовете.
Надеждата на министър Павлова е през следващия програмен период да стане възможно конструктивните подобрения в сградите, които ще се обновяват с европейски средства, да става с пари от новата оперативна програма. Този въпрос залегна и в националната позиция по пакета с регламенти по Общата стратегическа рамка и се надяваме, че ще бъде включен в окончателната версия на регламентите, обясни тя.