Ден след като БСП призна куриозната победа на Момчил Неков над лидера Сергей Станишев, ръководството на партията започна да търси стратегия за изход от ситуацията.
Вината на Мая (и Магапаса)
Версията, изказана от партийните говорители тази сутрин, е, че преференциалният вот за No.15 е плод на неволна грешка заради неразбиране на сложната бюлетина. Антон Кутев намери виновник - зам.-председателят на Народното събрание и основен автор на Изборния кодекс Мая Манолова. „Бяхме против това преференцията да измества първия. Гласувахме друго - БСП се поддаде на натиска на ГЕРБ и го приехме и сега виждаме резултатът", коментира Кутев.
Янаки Стоилов определи преференцията на Момчил Неков за "едно щастливо съвпадение". Стоилов, който вчера "пусна кръв" на Столетницата с призив за смяна на ръководството, днес смени тона. Пред Нова телевизия Стоилов обясни, че БСП в момента не трябва да се заема главно със своите собствени проблеми, а Сергей Станишев не бива да подава оставка точно сега.
Лидерът на Евророма Цветелин Кънчев, коалиционен партньор на БСП, лансира в сутрешния блок на bTV оригинална версия за проблемната преференция. „Правихме много концерти за симпатизантите ни и Тони Стораро, Софи Маринова и други, викаха: „15, 15..." и хората ни са се улисали. Това е масово в нашите секции, не е правено умишлено".
Грешката е вярна
Не всички вляво обаче потвърждават тезата за масово объркване сред червения електорат. Нидал Алгафари призна пред БНТ: "Гласуването с 15 от преференциалния вот е наказание за тримата души, които БСП не ги припозна за себе си".
Според справката на БСП от вчера личи, че най-много гласове Момчил Неков е получил в "бунтовни" райони като Плевен, Монтана и Стара Загора, където местните партийни организации влязоха в открит конфликт на ръководството преди изборите и дори преляха към АБВ на Георги Първанов - което също потвърждава версията за предварителнa организация за подкрепа на No.15.
Предложение, на което (не) можеш да откажеш
От всички изказвания стана ясно, че присъствието на Момчил Неков в Европарламента не е желателно. Янаки Стоилов "подсказа" днес: "Аз ако съм на неговото място, смятам, че той не трябва да се възползва от тази преференция. Трябва да се прецени кога шансът ти дава нещо повече". Според него в листата на "Коалиция за България" имало други, които заслужавали повече от него да са в Европейския парламент.
"Той наистина е само на 27 г. и трябва да прецени за себе си отговорността да представлява БСП в Брюксел. Все пак ЕП не е училище! Изискват се доста сериозни познания, политически опит и т.н.", обяснява Илияна Йотова в интервю пред BPost.
"Трябва да се уважава волята на избирателите, но като се върна, ще говоря с Момчил, за да разбера какви са неговите намерения", обяви снощи от Брюксел Сергей Станишев, "жертвата" на бюлетина No. 15.
Решението обаче остава в ръцете на самия Момчил Неков, който, изглежда, не смята да се отказва от мястото в Европейския парламент, ако се съди по думите на депутата Страхил Ангелов.
Преференция в разумни граници
След неочаквания резултат от експеримента с преференцията в БСП явно обмислят промени. Янаки Стоилов обяви, че лично е привърженик на по-чистата система на избори. "Няма да обещавам нищо. Сега законът е такъв", каза той.
„Аз приветствам всякаква форма на мажоритарност, но трябва да е в разумни граници, за да се избегнат грешки", коментира Антон Кутев.
В същото време резултатите от изборите показват, че гласоподавателите са харесали възможността за пренареждане на листите. Според данните на ЦИК 26% от общия брой гласоподаватели, или около 585 хил. души, са отбелязали предпочитан от тях кандидат в бюлетината.
Кой поръча музиката?
Най-откровения анализ на ситуацията в БСП направи левият депутат Страхил Ангелов пред ТВ7 - "Цяла година едни хора са яли, пили и са се веселили, а накрая на "Позитано" дойде голямата сметка под формата на изборни протоколи и ние трябва да я платим, а на масата сме били доста повече."
Хахахах, на номер 15 му пожелавам да не се отказва и да заминава за Брюксел на 15-ти с полет от 15 часа и 15 минути.