Първата група американски военни пристигнаха в Ирак, за да съветват и помагат на местните сили за сигурност и армията срещу шестващите ислямистки бунтовници от ИДИЛ, които се намират в покрайнините на Багдад.
150 военнослужещи от общо 300, обещани от президента на САЩ Барак Обама, вече са в Ирак, съобщиха от Пентагона. Втората половина ще пристигне до няколко дни, но нито един от американските военни няма да извършва полеви бойни действия. Те ще създават оперативни щабове, ще съветват разузнавачите на Ирак, ще обучават и ще координират правителствените сили, но няма да се бият на тяхна страна.
В последните седмици радикалната сунитска групировка, наричаща се „Ислямска държава Ирак и Леванта", щурмува редица градове в северната и западната част на Ирак, установявайки контрол над тях, включително и над втория по големина град - Мосул.
Жертвите само за юни са 1075, а стотици иракчани бяха принудени да напуснат своите домове и да потърсят закрила в бежански лагери. ООН съобщи и за извършвани масови екзекуции.
Помощта на САЩ бе поискана от премиера Нури ал-Малики, представител на шиитското мнозинство, което ИДИЛ определят като „неверници". Той предлагаше американците да извършат въздушни нападения над цели на бунтовниците, но Вашингтон отказа.
Причината е, че Обама не иска да взема страна в религиозен конфликт. Освен това, именно през първия му мандат приключи изтощителната първа война в Ирак, започната от САЩ през 2003 година срещу Саддам Хюсеин.
Американският държавен секретар Джон Кери междувременно търси регионално сътрудничество, за да се даде отпор на радикалната сунитска организация, която действа на територията на Ирак, Сирия и Ливан. Кери преговаряше с иракските кюрди, които се смятат за естествени противници на ИДИЛ.
Междувременно премиерът Малики отхвърли предложенията за формиране на национално правителство на спасението. Тези идеи, според него, представлявали „заговор срещу Конституцията и опит за преустановяване на прилагането на демокрацията".