Частните детски градини и училища също ще получават държавна субсидия, решиха депутатите, които втора седмица умуват по спорните поправки в Закона за предучилищното и училищното образованието, чиято същина е задължителната забавачка за 4-годишните от 2016-та година.
Дотогава, поне хипотетично, би трябвало да има построени достатъчно детски градини, за да обхванат задължителната предучилищна.
Управляващите предложиха промяната с аргумента, че така децата от малцинствата по-лесно ще се интегрират, но родителски организации на няколко пъти протестираха срещу своеобразната държавна диктатура над малчуганите.
Просветното министерство направи отстъпка, като реши да даде възможност за домашно обучение, но и това ще става по утвърдени държавни стандарти. Иначе родителите получават право на избор между целодневна и полудневна форма на обучение за техните деца в забавачките.
Частните детски градини също ще получат финансов ресурс от публичните средства, които всички данъкоплатци осигуряват, плащайки данъци. Това ще важи само за образователните дейности, които частниците предоставят.
Финансирането ще е на принципа на делегираните бюджети, който действа в момента за държавните забавачки, като размерът на субсидията се определя от броя на децата. Частните градини и училища ще могат да събират такси само за дейности извън финансираните от държавата.
Депутатът от БСП Ваня Добрева протестира приетото решение с аргумента, че и без това парите за образование са малко, за да бъдат подпомагани и частните образователни институции. "Питайте българските граждани съгласни ли са да плащат за образованието на деца, на които вечерите на семействата им в ресторант са 1000 евро?", възмути се социалистката.
„От никъде не следва задължението да се осигурява финансиране на всеки, който е решил да предоставя образование", допълни колегата й Янаки Стоилов. Социалистите обещаха да отменят текста, когато дойдат на власт.
ДПС също се обявиха против, тъй като се създава неравнопоставеност между населените места, в които има частни детски граници и училища, и тези, които разчитат само на държавни учебни заведения.
Снежана Дукова от ГЕРБ репликира, че държавата не деляла учениците на частни и на държавни.
В подобен дух се изказа и Веселин Методиев от ДСБ, според когото не може частната инициатива в образованието да се зачерква.