Има втори вариант на Закона за преструктуриране на КТБ, твърди бившият депутат от БСП Георги Кадиев. Социалистът е публикувал в блога си новия документ с акцент върху няколко „странни" според него детайли.
Вторият вариант, също както първия, предвижда изплащане на всички вложения в КТБ, включително и тези над 100 000 евро. Според закона парите трябва да бъдат изплатени до 6 месеца, като за целта трябва да бъдат отпуснати 2.2 млрд. лв. държавни пари.
Според закона в срок от 20 дни след влизането му в сила, квесторите на КТБ, съвместно с БНБ трябва да извършат оценка на капиталовата адекватност на банката. „Аз мислех, че вече я има? Те досега какво правят?", пита Кадиев.
Според чл. 5, ал. 2 от новия проект, списъкът с активите на КТБ се утвърждава от Управителния съвет на БНБ и министъра на финансите. „А къде е управителя на БНБ? Или търсим колективна безотговорност?", коментира бившият депутат.
Странно намира Кадиев и това, че се планира всички влогове да се прехвърлят в дъщерната на КТБ „Креди Агрикол" със структура, валута и условия към момента на прехвърлянето. Всички влогове се изплащат, макар и под различни условия - тези до 100 000 евро до 30 дни, останалите до 6 месеца.
„Държавата финансира това с капиталов трансфер от 2.2 млрд лева. За целта емитира ДЦК. Увеличаваме размера на максималния размер на дълга с тези 2.2 млрд лева. След това тези пари не са дължими обратно", пише Кадиев.
Променя се Закона за БНБ, чл.20, ал. 3 и ал.4, с което се премахва самостоятелност и независимост на подуправителя по банков надзор, обяснява той.
Очевидно ще се върви към отнемане на лиценза на КТБ, защото в ЗКИ се създава специален чл. 151а, съгласно който ако отнемането на лиценза бъде отменено от съда, то "банката не възстановява дейността си, а се открива производство по ликвидация".
Новият вариант на закона може да бъде прочетен тук.
През тази седмица се появиха спекулации, че БСП, ДПС и ГЕРБ са се договорили да приемат спорния закон, но по-късно и трите партии отрекоха. Към дебати по темата продължават да призовават от ДПС, БСП се консултират с банкери по казуса, а според ГЕРБ подобез закон не е необходим.