Служебният министър на енергетиката Васил Щонов прогнозира, че между 3 и 5 години ще са необходими, докато се запълни дефицитът в НЕК, но ако има политическа подкрепа. Мерките минават през регулиране на цената на тока, която ще се повиши с 10 на сто от 1 октомври, тъй като дълго време е изкуствено задържана, както и разсрочване на договорите с т.нар. американски централи.
Идеята е централи и топлофикационните дружества, които произвеждат електроенергия, да я използват за собствени нужди и само остатъкът да бъде продаван на държавата. Щонов подчерта, че служебното правителство води разговори с двете централи и изрази надежда този процес да бъде продължен и от следващото правителство.
Предишното ръководство на ДКЕВР в края на кабинета „Орешарски" поиска НЕК да предоговори дългосрочните споразумения за изкупуване на електроенергия с ТЕЦ „Марица Изток 1" и ТЕЦ „Марица Изток 3", а след това внесе сигнал за нерагламентирана държана помощ срещу тях в Европейската комисия. Основното възражение срещу двата блока е, че те работят по договор с държавата за задължително изкупуване на произведената от тях електроенергия до 2026 г.
„В някои от тези централи става така, че те си продават електроенергията, а за собствени нужди купуват електроенергия на свободния пазар. Ако си произвеждаш електроенергия, трябва със собствената електроенергия да си покриеш собствените нужди и само излишъкът, който остане, да се продава на преференциални цени", обясни служебният министър.
Текущият дефицит в НЕК е около 1 млрд. лв., а натрупаният от минали задължения е 2,9 млрд. лева, като от тях 1,5 се дължат на стари проекти като "Белене" и "Цанков камък", а останалите задължения са натрупани през последните 2 години. Цената, по която НЕК изкупува произведената електроенергия е 166 лв. на мегават/час, а продава на крайните снабдители за 114 лв.
Само от изкупуването на електроенергия от фотоволтаичните централи в НЕК се натрупва дефицит от 500 млн. лв., от вятърни централи - 80 млн. лв., от заводски централи и ТЕЦ-ове - 200 млн. лв. загуби за НЕК, от ТЕЦ Марица Изток 1 - 200 млн. лв., от ТЕЦ Контур Глобал Марица Изток 3 - още 70 млн. лв.
През следващите няколко месеца ще бъде приложен пакет от мерки в енергетиката, така че да не бъдат отблъснати и чуждестранните инвеститори.