Още от средата на януари е имало данни, че „Хизбулла“ стои зад атентата на летището в Бургас. Това съобщи вътрешният министър Цветан Цветанов, цитиран от БГНЕС.
"Мога да кажа, че сме имали готовност да съобщим това нещо и при първата определена дата за провеждане на КСНС при президента", обясни силовият министър. Консултативен съвет по национална сигурност (КСНС) първоначално бе обявен за 17 януари, но след това датата бе променена на 5 февруари.
Президентска подкрепа
„Министърът на вътрешните работи имаше специално разрешение от главния прокурор, за да може да посочи съответните факти и доказателства пред членовете на Консултативния съвет по национална сигурност. Твърдя и заставам категорично зад тезата, че това беше една много достойна и честна позиция“, коментира президентът Росен Плевнелиев.
Той беше категоричен, че фактите и доказателствата, събрани до момента трябва да бъдат показани и сам е настоял за това, „не заради Брюксел или Вашингтон, а заради българските граждани“. Плевнлиев призова да спре „политизирането и партизирането“, тъй като става дума за националната сигурност.
Росен Плевнелиев стана поредният български политик, който подчерта, че страната ни не е обвинила „Хизбулла“ в резултат на международен натиск.
Атентатът не е готов за съда
Твърдението за участието на „Хизбулла" е на базата на обективни данни по делото, но това не означава, че имаме готово дело за съд. Това заяви на днешното заседание на Висшия съдебен съвет главният прокурор Сотир Цацаров. По думите му самото оповестяване на името на групировката след КСНС е било политическо.
Той повтори вчерашната си позиция, че „оправданото предположение" на силовия министър Цветан Цветанов се опира на доказателства и оперативни данни. "Сега има доказателства и оперативни данни, но този извод е твърде различен от този, който е необходим, за да бъде внесен обвинителен акт", обясни Цацаров.
Главният прокурор похвали работата на разследващите, но посочи, че те трябва да продължат да действат по същия начин.
Той подчерта, че в момента предстои официализиране на много оперативни данни, в това число и молби за правна помощ. "България и Ливан имат сключен договор за правна помощ, което означава, че можем да разчитаме на доброто сътрудничество с ливанските власти", допълни той.
„Буда" излязъл от гардероба със скелети
Главният прокурор коментира и скандала с агентурното минало на премиера Бойко Борисов. Според Цацаров, досиетата са своеобразна библиотека, която в удобен политически момент влиза в публичното пространство и после отново се прибира. Обвинителят побърза да подчертае, че това е неговата гражданска позиция по казуса „Буда".
„Колко е вярно, колко не е вярно, достатъчно е да се извадят картони, таблици и оттам насетне колелото се завърта по един и същи начин вече години, години, години", коментира Цацаров. Според него този етап е отминал в другите бивши социалистически страни.
Междувременно, сайтът за журналистически разследвания „Биволъ" (от който тръгна скандалът и който беше подложен на кибератака през последните дни - бел.ред) публикува нови документи по делото за оперативно наблюдение на настоящия премиер. Според тях, спрямо Бойко Борисов са били използвани СРС-та и агенти с цел да бъде определена неговата „приоритетна престъпна ориентация" и, евентуално, да се пристъпи към реализация т.е. арест.
Тази информация е в противоречие с обясненията на премиера, че ДОН-ът е бил заради охранителната дейност на Борисов и по-специално заради пазенето на Тодор Живков.