Бедствено положение обявиха в Съединение, след като изсипалите се през нощта 116 л на кв. м потопиха 6 предприятия в индустриалната зона и наводниха 500 къщи в ромската махала. Няма пострадали хора, щетите са само материални, съобщи кметът на общината Евгений Маринчешки.
Продължителните валежи предизвикаха и преливане на канализацията в Пловдив, където централните колектори са пълни и водата избива в ниските части на града. Гражданска защита в Пловдив съобщи за множество сигнали за наводнени мазета, подземни и приземни етажи и гаражи, където водата стигна стигна 10-50 сантиметра. Отводняването обаче може да започне едва след като спадне налягането в шахтите.
В критично положение е подлезът при Централната гара под тепетата. Наводнен и труден за преминаване е подлезът на ул. "Гладстон" в района на Централната поща, жп-подлезите на бул. "Васил Априлов" в района "Шекер махала" и на кръстовището на бул. "Копривщица" с бул. "Марица".
Нивото на река Марица в района на града се е повишило със 75 см през последните два дни, но не е проблемно, тъй като до критичната точка остават 2.5 метра. Опасност от преливане на реки няма.
В Съединение са наводнени 500 къщи, предимно в ромския квартал. Три екипа на Гражданска защита и три - на пожарната, отводняват и в момента. Полицията е отцепила движението там. Екипите копаят улеи с багери, за да се оттича водата, но отводняване все още не е започнало заради дъжда.
Над 30 къщи са наводнени в пазарджишкото село Мало Конаре. За последните шест часа там да паднали 132 литра на кв. метър - рекордно количество за областта. 10 къщи са наводнени и в село Пищигово. Под вода са десетки приземни етажи в Пазарджик. Сред тях са сградата на областната администрация, три детски градини и здравно заведение. В момента 8 помпи продължават да изпомпват водите, но заради продължаващите обилни дъждове, работата е затруднена.
В Пазарджик падналият дъжд е 40 литра на кв. м. Излелият се над Стара Загора дъжд е 8 литра на кв. метра, а в Казанлък - 5 л/кв.м.
Цяла нощ обилен дъжд валя и над София и района.
Повишаване на нивото на Дунав има в началото на българския участък, съобщиха днес от метеорологичната станция в Ново село. Там покачването е с 34 см и водният стълб вече е 332 см. При Видин е отчетено повишение с 16 см, а при Лом - 9 см.