Близо 85% от предприемачите, участвали в проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), са против увеличение на минималната работна заплата или го обвързват със съкращения. Заплахата от уволнения кара и повече от половината от работниците, включили се в анкетата, да се обвят против искането на синдикатите за скок на минималното заплащане.
Предложението на профсъюзите е най-малката заплатата да се увеличи от 240 лв. на 270 лв. Според някои бизнесмени това може да доведе фирмите им до фалит, тъй като вече са свели персонала до минимума, който позволява на компанията да работи. Други са обявили, че може да оставят част от служителите си на половин работен ден.
Само около 16 % от работодателите, членове на БТПП, са декларирали, че дружествата им няма да бъдат засегнати от скок на минималната работна заплата. От отговорите им става ясно, че във фирмите им няма служители, които получават най-малкото гарантирано възнаграждение.
Повечето предприемачи се обединяват около позицията, че увеличение на заплатите може да има само след подобряване на икономическите показатели в конкретната фирма и то не трябва да е пропорционално за всички служители, а в зависимост от приноса на всеки.
По темата "увеличение на калпак" работниците и собствениците на фирми се разминават
Близо 90 % от бизнесмените са против и заявяват, че ще увеличат възнагражденията само след атестация, а над 80% от служителите казват, че при скок на минималната заплата ще поискат и тяхната да нарасне. Според председателя на БТПП Цветан Симеонов това разминаване показва, че административното увеличение на минималната работна залата ще доведе до сериозно обществено напрежение.
Ефектът за икономиката от евентуален ръст на най-малкото възнаграждение ще е по-скоро отрицателен, е масовото мнение на предприемачите. Близо 40 % прогнозират увеличаване на безработицата, а над 53% са уверени, че резултатът ще е пренасочване на част от фирмите към сивата икономика.
Една трета от бизнесмените посочват, че държавата, която е най-големият работодател, също ще трябва да увеличи разходите си. Според всеки четвърти анкетиран може да се увеличат приходите във фондовете са социално осигуряване.